Zakładanie firmy w Niemczech

Już wiesz, że działając zgodnie z europejską zasadą swobody gospodarczej – Niederlassungsfreiheit – możesz prowadzić legalnie działalność gospodarczą na terenie każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.


Obecnie wielu Polaków decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej za zachodnią granicą. Założenie firmy w Niemczech jest dla nich korzystną opcją z różnych powodów. Warto mieć jednak świadomość konieczności spełnienia różnych wymogów formalnych. Bardzo przydatna w tej sytuacji jest znajomość miejscowego prawa oraz umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. Brak wymienionych zdolności nie przekreśla jednak możliwości zostania zagranicznym przedsiębiorcą. W razie potrzeby załatwieniem niezbędnych formalności związanych z zakładaniem biznesu u zachodnich sąsiadów Polski zajmuje się adwokat z prowadzonej przez nas kancelarii Krzysztofa Peśli.


Zalety założenia firmy w Niemczech

Wiele osób do prowadzenia działalności gospodarczej w RFN motywuje niezbyt skomplikowana procedura jej rejestracji. W celu założenia firmy należy dokonać tzw. „Gewerby”, czyli wpisu do stosownej ewidencji. Do wypełnionego wniosku zazwyczaj trzeba dołączyć takie dokumenty, jak:

Formularz wraz z załącznikami składa się we właściwym urzędzie ds. działalności gospodarczej. Po wpisaniu danych do rejestru konieczne jest uiszczenie opłaty w wymaganej przez dany organ administracyjny wysokości. Fakt zarejestrowania biznesu trzeba też zgłosić w niemieckim urzędzie skarbowym i innych instytucjach.

Zakładanie firmy w Niemczech przebiega w prosty sposób. To jednak niejedyna zaleta tego rozwiązania. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem ubezpieczenia społeczne są opłacane dobrowolnie. U naszego zachodniego sąsiada obowiązuje także prosty i przyjazny system podatkowy. Jako przykład można tutaj podać relatywnie niski próg obciążeń fiskalnych oscylujący na poziomie 14%, a także niezbyt wysoki podatek dochodowy uzależniony od kwoty osiągniętych w konkretnym okresie rozliczeniowym zysków.

Firma w Niemczech, a koszty jej prowadzenia

Co do zasady, każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na założenie i prowadzenie firmy w RFN, podlega obowiązkowi systematycznego dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym. Podobnie jak w Polsce, także za jej zachodnią granicą obligatoryjne jest opłacanie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz VAT. Co więcej, należy także regularnie odprowadzać daninę od działalności gospodarczej.

Osoby, które przeszły pomyślnie proces zakładania przedsiębiorstwa na terenie RFN, powinny także liczyć się z dodatkowymi wydatkami ponoszonymi na prowadzenie księgowości. Na wysokość wspomnianych kosztów w praktyce wpływa kilka czynników. Wśród nich wymienia się branżę, w której działa dana firma w Niemczech, roczne obroty wspomnianego podmiotu gospodarczego, a także wybraną formę rachunkowości.

Podatek dochodowy

Zgodnie z niemieckim prawem o wysokości daniny odprowadzanej od osiągniętych zysków decyduje kwota zarobków podatnika, jego osobista sytuacja życiowa, jak również możliwość skorzystania z rozmaitych ulg. W RFN obywateli zobligowanych do rozliczania podatku dochodowego przypisuje się do jednej z sześciu klas podatkowych. Przyporządkowanie do określonej kategorii następuje automatycznie po zarejestrowaniu pobytu lub podjęciu pracy w Niemczech. W określonych okolicznościach istnieje możliwość wnioskowania o przeniesienie danej osoby do innej grupy.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na założenie firmy za zachodnią granicą Polski, muszą mieć świadomość, że ciąży na nich obowiązek bezwzględnego rozliczania się z uzyskanych dochodów z niemieckim fiskusem. Podobne zobligowanie dotyczy również przedstawicieli tzw. wolnych zawodów oraz podatników osiągających przychody z tytułu pracy, dzierżawy i najmu oraz udziału w spółkach handlowych, komandytowych i cywilnych.

Podatek VAT

Małe przedsiębiorstwa działające w RFN mogą skorzystać z pewnych przywilejów w kwestii opłacania podatku od towarów i usług. Taką decyzję podejmuje się już na etapie zakładania firmy, kiedy to przy rejestracji danego podmiotu do jego właściciela trafia stosowny formularz do wypełnienia. Co do zasady, prawo do zwolnienia z podatku VAT przysługuje osobom, które w pierwszym roku funkcjonowania biznesu osiągnęły łączny zysk na maksymalnym poziomie 17 tys. euro, a ich dochody w kolejnych 12 miesiącach wynosiły co najwyżej 50 tys. euro. Przekroczenie wspomnianych limitów skutkuje koniecznością zarejestrowania się w niemieckim urzędzie skarbowym jako płatnik podatku od towarów i usług (ten sam obowiązek dotyczy też przedsiębiorców, którzy nie mogą bądź nie chcą korzystać z dostępnych zwolnień). Wypełnione w odpowiedni sposób deklaracje podatkowe VAT składa się w fiskusie regularnie co miesiąc.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – czy jest obowiązkowe?

Polacy, którzy zakończyli z powodzeniem proces zakładania firmy w RFN, powinni mieć świadomość konieczności zawarcia umowy z miejscowym ubezpieczycielem świadczącym usługi z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych. Wspomniane zobowiązanie nie dotyczy osób objętych państwową polisą, jak również legitymujących się specjalnym dokumentem wydawanym przez NFZ. Wysokość należności w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od indywidualnych ustaleń z kasą chorych. Przy jej naliczaniu bierze się zazwyczaj pod uwagę wiek oraz stan zdrowia danej osoby.

Jeśli chcesz dokładnie przeanalizować oszczędności, jakie możesz mieć dzięki założeniu jednoosobowej działalności w Niemczech,
rozwiń tabelę.


Dlaczego warto podjąć współpracę z naszą kancelarią?

Nasi dotychczasowi klienci wymieniają trzy główne powody, dla których zdecydowali się powierzyć nam założenie firmy w Niemczech:


Nasz największy atut

W praktyce okazało się, że nasz największy atut to szybka reakcja – na wszelkie zapytania odpowiadamy w ciągu 48h, oraz to, że nasi klienci zawsze mogą na nas liczyć – pomagamy w rozwiązywaniu wszelkich problemów prawnych, dzięki czemu mogą czuć się bezpiecznie i pewnie, prowadząc swoją firmę w Niemczech.


Jeśli zdecydowałeś się założyć i prowadzić działalność w Niemczech:

Sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc przy założeniu firmy w Niemczech

  1. Wybór formy działalności

    Aby ułatwić Ci wybór formy prawnej prowadzonej działalności, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie porównanie, które znajdziesz klikając tutaj (plik w formacie pdf).

  2. Rejestracja

    Rejestrujemy wszelkie formy działalności: działalność jednoosobową, spółkę cywilną, spółkę kapitałową UG, GmbH, KG, GmbH & Co. KG, czy oddział polskiej spółki w Niemczech.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają szczegóły procesu rejestracji na przykładzie działalności jednoosobowej z VAT, spółki przedsiębiorczej (UG) oraz spółki z o.o. (GmbH) w Niemczech, zajrzyj tutaj.

  3. Obsługa księgowa

    Naszym klientom oferujemy pełną obsługę księgową dla prowadzonej przez nich działalności. Oferta dotyczy zarówno działalności jednoosobowej jak i wszelkiego rodzaju spółek. Wycena usługi jest indywidualna. Jeśli chcesz abyśmy przedstawili Ci szczegółową ofertę, skontaktuj się z nami już teraz.

  4. Adres siedziby w Niemczech

    Jeśli charakter założonej przez ciebie działalności nie wymaga posiadania fizycznego biura w Niemczech, adres siedziby w Niemczech będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nasza oferta adresu siedziby w Niemczech obejmuje rejestrację siedziby firmy pod niemieckim adresem oraz odbiór poczty i przekierowanie jej na podany przez Ciebie adres w Polsce.

  5. Abonamenty

    Dla klientów, którzy chcą mieć przewidywalne koszty obsługi prawnej swojej firmy, przygotowaliśmy ofertę abonamentową. Szczegóły znajdziesz w tym miejscu. Sprawdź, czy to rozwiązanie będzie korzystne dla Ciebie.

  6. Reprezentacja przed sądami i urzędami

    Jeśli zaistnieje taka konieczność, będziemy reprezentować Cię przed niemieckimi urzędami czy sądami. Zgłoś się do nas,
    a my uruchomimy odpowiednie procedury prawne.

  7. Profesjonalne tłumaczenia

    Przewidujesz, że prowadzenie działalności w Niemczech będzie wymagało od Ciebie stałego zlecania tłumaczeń?
    Zgłoś się do nas, a przedstawimy Ci korzystną indywidualną ofertę.

  8. Rozliczenia PIT (Einkommensteuer) i VAT

    Naszym klientom biznesowym oraz klientom indywidualnym, którzy pracowali w Niemczech, proponujemy rozliczenie VAT i PIT. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenia są wypełnione prawidłowo, skontaktuj się z nami już teraz.

  9. Kindergeld

    Prowadząc firmę w Niemczech, możesz starać się o dodatkowe środki na utrzymanie i edukację swoich dzieci. Kliknij tutaj i dowiedz się jak przebiega u nas proces pozyskania Kindergeld.

Jeśli masz pytania dotyczące wymienionych zagadnień lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Zaproponujemy najkorzystniejszą dla Ciebie formę współpracy i podejmiemy skuteczne działania.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget