Czy w Niemczech można po kryjomu nagrywać rozmowy i przedstawić je jako dowód w Sądzie?

Postępujący rozwój nowych technologii umożliwia nam coraz łatwiejsze nagrywanie rozmów i tym samym wypowiadanych słów innych osób. Kwestia jest całkiem znacząca, ponieważ na uzyskanych nagraniach niekiedy bardzo szybko można stwierdzić czy dana osoba dopuściła się określonego czynu zabronionego bądź nie wywiązała się ze zobowiązania.


Niemieckie orzecznictwo jest niezwykle surowe w tej tematyce. Nawet w przypadku gdy odbierzemy telefon w obecności innej osoby, przełączając tym samym naszego rozmówcę na tryb „głośnomówiący”, to takie działanie uznaje się za naruszenie prawa do prywatności i tym samym jest sankcjonowane.


Niekiedy jednak w określonych sytuacjach, takich jak przemoc domowa czy mobbing w pracy, uzasadnione jest użycie jako dowód nagrań słów bądź rozmowy danej osoby, uzyskanej bez jej zgody.


Muszą w tym celu zaistnieć następujące przesłanki:


Ostatecznie należy stwierdzić, iż używanie nagrań słów oraz rozmów innej osoby jest co do zasady zabronione, jednakże w odpowiednich okolicznościach oraz przy spełnieniu odpowiednich przesłanek, uzasadnione jest ich użycie jako dowodu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget