Zgłosić w Niemczech polską firmę budowlaną czy założć nową w Niemczech?

Decyzja o rejestracji nowej firmy w Niemczech, czy wykonaniu prac na terenie tego kraju w ramach polskiej firmy budowlanej, zależy od wielu czynników. Kluczowe aspekty, które należy uwzględnić, dotyczą złożoności procesu rejestracyjnego, kwestii podatkowych, a także planów rozwoju firmy i zaangażowania na niemieckim rynku.



W kontekście procedury, zgłoszenie polskiej firmy do działania w Niemczech jest znacznie prostsze niż rejestracja nowej działalności jednoosobowej w Niemczech (Gewerbe). Ponadto ze względu na brak siedziby w Niemczech znacznie ograniczony jest zakres ewentualnych kontroli. To pierwsze rozwiązanie może być więc atrakcyjne dla przedsiębiorców szukających sprawnego i mniej skomplikowanego sposobu rozpoczęcia działalności w Niemczech.

Jeśli chodzi o aspekty podatkowe, warto zauważyć, że polska firma wykonująca prace budowlane dla osób fizycznych w Niemczech musi być dodatkowo zarejestrowana do VAT w Niemczech i tam odprowadzić podatek. Co istotne, pomimo tego, że na fakturach widnieje niemiecki podatek VAT, są one nadal wystawiane jako polskie faktury. Natomiast firma z siedzibą w Niemczech może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, przy czym dotyczy to jedynie niewielkich firm do 22 tys. EUR obrotu rocznie.


Jeżeli chcemy mimo to zarejestrować nową firmę w Niemczech, zgodnie z niemieckim prawem działalność prowadzona w Niemczech powinna być odpowiednio ukorzeniona w tym kraju. Oznacza to, że firma powinna wykazywać istotną część swoich obrotów (minimum 20%) w Niemczech, a także posiadać tam obsadzone biuro. Nie jest jednak wymagane stałe przebywanie w biurze — regularne wizyty i wykonywanie czynności kluczowych dla działalności są zazwyczaj wystarczające.

Rejestracja firmy tylko w celu wykonywania prac w Polsce może zostać natomiast podważona zarówno przez polskie, jak i niemieckie organy, jako działalność pozorna. Może to prowadzić do konieczności wprowadzenia wielu korekt, zarówno w zakresie podatków, jak i ubezpieczeń społecznych.


Zdecydowanie o rejestracji nowej firmy w Niemczech powinno więc zależeć od planów rozwoju firmy. Jeśli istotna część prac będzie dotyczyła niemieckiego rynku, warto rozważyć założenie firmy w Niemczech. Należy pamiętać, że firmy z siedzibą w Niemczech z reguły lepiej są postrzegane od strony zaufania, co może umożliwić przedstawianie lepszych cenowo ofert, szczególnie jeżeli oferujemy usługi wyspecjalizowane.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget