Warto wiedzieć - baza wiedzy

Warto wiedzieć

W tym dziale publikujemy przydatne informacje związane z niemieckimi świadczeniami rodzinnymi, prowadzeniem działalności w Niemczech, prawem i podatkami.

Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas - tel. 91 421 37 99 lub  napisz

Wiosenna Oferta

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z WIOSENNEJ OFERTY na porady prawne dla osób fizycznych. Cena półgodzinnej porady: 98,40 EURO, z zaliczeniem połowy tej kwoty na poczet prowadzenia sprawy.

Oferta jest ograniczona czasowo. Czas trwania oferty: od 25.04.2018 do 31.05.2018.
Zapraszamy do kontaktu.


Aktualizacja! Świadczenia Kindergeld dla osób rozwiedzionych

Przed niemieckim Trybunałem Finansowym zawisła sprawa, która mogła przynieść odmienne rozstrzygnięcie (BFH III R 17/16). Saksoński Sąd Finansowy inaczej bowiem interpretował orzeczenie Trybunału. Trybunał Finansowy podtrzymał jednak opisane poniżej stanowisko. Tak więc w większości spraw świadczenia będą przysługiwać tym rodzicom, którzy mieszkają z dziećmi w Polsce.

Czytaj dalej

Zmiany w Kindergeld od 2018

Zgodnie z ostatnią nowelizacją niemieckiej ustawy o podatku dochodowym oraz ustawy o Kindergeld od 01.01.2018 okres, za który będzie można złożyć wniosek o świadczenie, będzie znacznie krótszy. Jest to istotne ograniczenie w stosunku do obecnej regulacji, zgodnie z którą świadczenie może przysługiwać do 4 lat wstecz.

Czytaj dalej

Niemiecki podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer) w praktyce

Podatek od usług budowlanych jest szczególną formą podatku dochodowego, a dokładniej odliczeniem na poczet zobowiązań podatkowych wykonującego usługę budowlaną na terenie Niemiec. Jego celem jest zabezpieczenie zobowiązań podatkowych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu. Podatkowi podlegają usługi budowlane, czyli prace polegające na wybudowaniu, uruchomieniu, modyfikacji lub usunięciu konstrukcji budowlanej, których odbiorcą jest przedsiębiorca. To na nim spoczywa obowiązek zapłaty podatku, który wynosi 15 % wartości usługi. Oznacza to, że z kwoty, jaką ma on obowiązek zapłacić usługodawcy na podstawie otrzymanego rachunku (wraz z kwotą podatku VAT), usługobiorca otrzyma tylko 85 %, a pozostałe 15 % oblicza i odprowadza do niemieckiego urzędu skarbowego.

Czytaj dalej

Alimenty dla małżonka w separacji w Niemczech?

Podjęcie przez małżonków decyzji o rozstaniu nie należy do łatwych. Często jest ona szczególnie trudna pod względem finansowym dla tego z małżonków, który dotychczas nie pracował zawodowo, a zajmował się głównie obowiązkami domowymi. W takiej sytuacji istotnego znaczenia nabiera kwestia wzajemnych obowiązków między małżonkami w czasie między rozstaniem a orzeczeniem przez sąd rozwodu (tzw. separacja faktyczna). Ten okres według prawa niemieckiego powinien trwać przynajmniej rok. Jeżeli dochody małżonków nie były równe, na ten czas ustawodawca przewidział zabezpieczenie finansowe dla tego z małżonków, który uzyskuje niższe dochody, w postaci roszczenia alimentacyjnego wobec drugiego małżonka. Roszczenie takie nie przysługuje jednak automatycznie.

Czytaj dalej

Pytania o pracę w Niemczech

Najczęstsze pytania i problemy polskich klientów z zakresu niemieckiego prawa pracy. Dowiedz się jakie są terminy na dochodzenie roszczeń dotyczących wynagrodzenia i jak zareagować na wypowiedzenie z pracy.

Czytaj dalej

Obniżenie świadczeń Kindergeld?

Plany niemieckiego Ministerstwa Finansów ws. obniżenia Polakom świadczeń rodzinnych Kindergeld, a Unijna zasada swobodnego przepływu osób

W ostatnich dniach polskie media podały informację o obniżeniu świadczenia Kindergeld o połowę na dzieci mieszkające w Polsce. Taka wiadomość mogła wywołać uzasadnione zaniepokojenie wielu Polaków pracujących i płacących podatki w kraju za Odrą. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Czytaj dalej

Aktualizacja! Świadczenia Kindergeld dla osób rozwiedzionych

Jak pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule Świadczenia Kindergeld dla osób rozwiedzionych zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 października 2015 w sprawie C-378/14 (Treptowski) o świadczenia winien występować co do zasady ten z rodziców, u którego mieszkają dzieci. Przed niemieckim Trybunałem Finansowym zawisła jednak sprawa, która może przynieść odmienne rozstrzygnięcie (BFH III R 17/16). Saksoński Sąd Finansowy inaczej bowiem interpretuje orzeczenie Trybunału.

W związku z powstałą w ten sposób niepewnością prawną, nadal najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się być składanie dwóch równoległych wniosków przez obydwoje rodziców, ewentualnie podejmowanie kroków prawnych mających na celu wstrzymanie wydania decyzji do ostatecznego rozstrzygnięcia powstałego sporu.


Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej w Niemczech

Prowadzisz agencję pracy tymczasowej w Niemczech? Dowiedz się, co zmieni się od kwietnia po reformie i czy będą to zmiany korzystne. Reforma zasad pracy tymczasowej w Niemczech wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2017r.

Czytaj dalej

Świadczenia rodzinne Kindergeld dla osób rozwiedzionych po wyroku TSUE

Świadczenia rodzinne Kindergeld dla rodziców pracujących w Niemczech i nie mieszkających razem z dziećmi, po wyroku Trybunału Europejskiego z 22 października 2015 roku.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2015 roku w sprawie C-378/14 (Treptowski) przyniósł duże zmiany dla rodziców mieszkających z dziećmi poza granicami Niemiec. Szczególnie interesujące są one dla osób, które same pracują w Niemczech i nie prowadzą już w Polsce wspólnego gospodarstwa domowego z drugim rodzicem.

Czytaj dalej

Pod szyldem Gewerbe

Działalność gospodarcza w Niemczech czy transgraniczna Polsce – co wybrać?

W dzisiejszych czasach działalność gospodarczą można zakładać na całym świecie. Umożliwiają to zarówno traktaty międzynarodowe jak i łaskawsze regulacje wewnętrzne poszczególnych krajów.

Unia Europejska to szczególny obszar gospodarczy umożliwiający zakładanie działalności gospodarczej w ujednolicony sposób m.in. w ramach swobody przepływu osób, towarów czy usług. Każde Państwo ma jednak własne specyficzne regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. W niniejszym artykule poruszę kwestię prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec, w formie pytań oraz odpowiedzi.


Czytaj dalej

Chytry dwa razy traci – czym grozi praca na czarno w Niemczech

Praca na czarno w Niemczech nie jest wykroczeniem ale przestępstwem, za które płaci się wysokie grzywny oraz kary. Płaci je zarówno pracownik jak i pracodawca.

Od dłuższego czasu w Polsce z uwagi na znaczące rozbieżności w zarobkach oraz trudną sytuację materialną, wielu Polaków decyduje się na wyjazdy w celach zarobkowych do innych krajów, w tym najczęściej do krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Z uwagi na znaczny przelicznik walutowy (aktualnie 4,39 zł za 1 euro) spora część emigrantów godzi się lub wybiera pracę na czarno. Praca na czarno oznacza większe zarobki, gdyż nie odprowadzamy np. składek na ubezpieczenie zdrowotne.


Czytaj dalej

Rozmowa o ubezpieczeniach zdrowotnych w Niemczech

Złożoną problematykę dotyczącą kwestii pobytu i ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech przedstawiamy w rozmowie z Krzysztofem Peślą, niemieckim adwokatem oraz Krzysztofem Moryksiewiczem, prawnikiem.

Czytaj dalej

Starsze wpisy    Nowsze wpisy