Kindergeld a pozorne zameldowanie w Niemczech

Jeżeli jesteś Polakiem prowadzącym działalność gospodarczą w Niemczech, ale faktycznie nie mieszkasz w wynajętym mieszkaniu w Niemczech, istnieje szereg istotnych kwestii podatkowych, które musisz rozważyć.



Zgodnie z § 1 ust. 3 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (EStG; tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy na wniosek), jeżeli faktycznie nie przebywasz pod wynajętym adresem w Niemczech, ale jedynie tam prowadzisz działalność gospodarczą, a jednocześnie dotychczas składałeś deklaracje podatkowe tak, jakbyś mieszkał w Niemczech (§ 1 ust. 1 EStG; miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w Niemczech), powinieneś rozważyć korektę swoich deklaracji podatkowych. W takim przypadku prawo niemieckie bierze bowiem pod uwagę jako miejsce twojego zamieszkania Twoje „centrum interesów życiowych” - miejsce, gdzie przebywa twoja rodzina i gdzie skupia się większość twojej osobistej aktywności. Wprawdzie może obok niego występować w Niemczech wspomniane wcześniej miejsce stałego pobytu, jednakże wymaga ono faktycznego nieprzerwanego przebywania w Niemczech przez okres powyżej 6 miesięcy w jednym miejscu.


Tak więc, jeżeli nie otrzymujesz dochodów z Polski, a nie mieszkasz w Niemczech, co do zasady powinieneś rozliczyć się wg § 1 ust. 3 EStG. Co więcej, przepisy dotyczące Kindergeld (niemieckiego zasiłku na dziecko) nadal mogą być dla ciebie korzystne. Kindergeld przysługuje również, gdy rozliczenie następuje na podstawie ww. przepisu, z tym zastrzeżeniem, że otrzymujesz świadczenia tylko za te miesiące, w których uzyskałeś wpływy w Niemczech. Musisz to dodatkowo wykazać wobec Kasy Rodzinnej.


Istotne jest jednak to, że jeżeli faktycznie nie przebywasz w wynajętym mieszkaniu w Niemczech, a jedynie jesteś tam zameldowany, urząd meldunkowy może z mocą wsteczną dokonać twojego wymeldowania.


Ponadto, w takiej sytuacji, Familienkasse (Kasa Rodzinna, tj. urząd odpowiedzialny za Kindergeld) może niezależnie od tego we własnym zakresie sprawdzić, czy faktycznie przebywasz w Niemczech. Zgodnie z orzecznictwem niemieckich sądów finansowych, może ona nie uwzględnić wtedy ewentualnej decyzji podatkowej wydanej na zasadach § 1 ust. EStG. W rezultacie korekta wsteczna takiej decyzji do § 1 ust. 3 EStG może być niemożliwa ze względu na upływ czasu, co oznacza, że nie uda Ci się uzyskać świadczeń, mimo że wykonywałeś działalność w Niemczech.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget