Świadczenia chorobowe w Niemczech a polskie zwolnienia lekarskie

Przepisy związane ze zwolnieniami lekarskimi są różne w obu krajach. Co zrobić aby nie stracić prawa do świadczenia?


Wielu Polaków pracujących w Niemczech na czas choroby wraca do Polski. Niemieckie przepisy przewidują wypłatę świadczeń chorobowych przez okres nawet 78 tygodni, tj. 19,5 miesiąca. Zależy ona od tzw. nieprzerwanego okresu zwolnień lekarskich (Nahtlosigkeit).


Polskie przepisy przewidują, że zwolnienie lekarskie jest ważne do 3 dni wstecz. Niemieckie przepisy nie przewidują takiej możliwości. Często zdarza się, że polski lekarz nieświadomie wprowadza swojego pacjenta w takiej sytuacji w błąd. Niestety niemieckie Sądy jak dotąd rozstrzygają podobne sprawy na niekorzyść polskich ubezpieczonych. Ostatecznie tę tzw. kolizję przepisów mógłby rozstrzygnąć niemiecki Trybunał Socjalny bądź Trybunał Europejski, co jednakże wiąże się z długotrwałą, żmudną i niepewną drogą Sądową.


Na ten moment zalecamy więc dokładne dotrzymywanie terminów określonych przez niemieckie przepisy i umawianie wizyt lekarskich tak, ażeby okres zwolnienia lekarskiego nie zawierał przerw.Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy oraz podejmiemy skuteczne działania.