Świadczenia chorobowe w Niemczech a polskie zwolnienia lekarskie

Przepisy związane ze zwolnieniami lekarskimi są różne w obu krajach. Co zrobić aby nie stracić prawa do świadczenia?


Wielu Polaków pracujących w Niemczech na czas choroby wraca do Polski. Niemieckie przepisy przewidują wypłatę świadczeń chorobowych przez okres nawet 78 tygodni, tj. 19,5 miesiąca. Zależy ona od tzw. nieprzerwanego okresu zwolnień lekarskich (Nahtlosigkeit).


Polskie przepisy przewidują, że zwolnienie lekarskie jest ważne do 3 dni wstecz. Niemieckie przepisy nie przewidują takiej możliwości. Często zdarza się, że polski lekarz nieświadomie wprowadza swojego pacjenta w takiej sytuacji w błąd. Niestety niemieckie Sądy jak dotąd rozstrzygają podobne sprawy na niekorzyść polskich ubezpieczonych. Ostatecznie tę tzw. kolizję przepisów mógłby rozstrzygnąć niemiecki Trybunał Socjalny bądź Trybunał Europejski, co jednakże wiąże się z długotrwałą, żmudną i niepewną drogą Sądową.


Na ten moment zalecamy więc dokładne dotrzymywanie terminów określonych przez niemieckie przepisy i umawianie wizyt lekarskich tak, ażeby okres zwolnienia lekarskiego nie zawierał przerw.


Niekiedy w przypadku polskich zwolnień lekarskich pojawia się pytanie, czy mogą być one wystawiane na okres dłuższy niż 2 tygodni.


Na ogół rekomendujemy stosowanie się tutaj do niemieckich dyrektyw dotyczących zwolnień lekarskich (Arbeitsunfähigkeits-Richtlinien, AU-RL), zgodnie z którymi zwolnienie lekarskie nie powinno być wystawiane na dłużej niż 2 tygodnie, a w wyjątkowych sytuacjach — 1 miesiąc. Wystawienie zwolnienia dłuższego może grozić odmową wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę / Krankengeld przez Kasę Chorych a w przypadku założenia przez pracownika sprawy sądowej o wypłatę — może obciążać go tzw. podwyższony ciężar dowodowy — np. musi wskazać lekarza wystawiającego zwolnienie jako świadka i ten musi wtedy zeznać na temat powodów tak długiego zwolnienia lekarskiego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget