Kancelarie Peśla Pelc - w czym się specjalizujemy, nasz zespół i nasze wartości

Jesteśmy dla Ciebie. Współpracując z naszymi Kancelariami: niemieckiego adwokata (Rechtsanwalt) Krzysztofa Peśli
oraz radcy prawnego Marcina Pelc, masz pewność, że Twoje sprawy zostaną poprowadzone rzetelnie
i z maksymalną skutecznością.


Poznaj nas bliżej

Krzysztof Peśla

Krzysztof Peśla

Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M.

Jest wpisany na listę niemieckich adwokatów Izby Adwokackiej w Schwerin oraz listę prawników zagranicznych Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie. Niemieckie i polskie prawo ukończył w latach 2004/2005. Absolwent studium dla Ekspertów i Doradców Podatkowych Instytutu Studiów Podatkowych prof. Modzelewskiego. Jest doktorantem prawa europejskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.

Dziedziny, którymi zajmuje się na co dzień:

 • podatki (rozliczenia, zgłoszenia, odwołania)
 • firmy (rejestracje, zezwolenia)
 • świadczenia społeczne (Kindergeld, kasy ubezpieczeniowe)

Inne często zlecane sprawy w Niemczech:

 • prawo pracy (umowy, wypowiedzenia)
 • prawo rodzinne (rozwody, ugody)
 • prawo karne (wnioski o umorzenie, obrona)

Posiada także uprawnienia trenera komunikacji interpersonalnej i rozwoju osobistego. Jest tłumaczem przysięgłym.


Dowiedz się więcej...
Marcin Pelc

Marcin Pelc

Radca Prawny (Prozessvertreter PL) LL.M.

Jest wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, posiada od 2009 roku doświadczenie w pracy prawnika dwujęzycznego, operującego w swoim fachu prawem polskim oraz niemieckim, zajmuje się również niemieckimi kwestiami podatkowymi.

Dziedziny, którymi zajmuje się na co dzień:

 • sprawy handlowe i gospodarcze (umowy, spółki, windykacja, egzekucja)
 • prawo internetowe (AGB, sklepy internetowe)
 • sprawy budowlane
 • prawo cywilne (odszkodowania, obrona przed roszczeniami)
 • sprawy budowlane - w tym zwolnienia z kaucji budowlanej (Freistellungsbescheinigung)

Jest również instruktorem jogi.


Dowiedz się więcej

Kancelaria

Kiedy powstaliśmy?

Pomagamy nieprzerwanie od 2004 roku. Rozpoczęliśmy działalność dokładnie jeden dzień po wejściu Polski do Unii Europejskiej, co czyni nas jednym z pierwszych podmiotów gospodarczych założonych przez obywatela Polski w Niemczech, przy powołaniu się na europejską swobodę działalności gospodarczej.


Gdzie jesteśmy?

Możesz nas znaleźć w polskiej siedzibie mieszczącej się na szczecińskim podzamczu lub w naszym niemieckim biurze w Löcknitz, mieście znajdującym się w pobliżu Szczecina.


W czym się specjalizujemy?

Nasze Kancelarie świadczą usługi z zakresu niemieckiego i polskiego prawa, usługi księgowe oraz tłumaczenia. Dowiedz się więcej...


Z kim współpracujemy?

W ramach międzynarodowej grupy Gobbs.eu współpracujemy z kancelariami podatkowymi i doradczymi w Niemczech, Austrii, Francji, Słowacji, Słowenii oraz na Węgrzech. Jesteśmy również zrzeszeni w Izbie Adwokackiej w Schwerinie, Okręgowej Izbie Adwokackiej w Szczecinie, Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie oraz szczecińskiej Północnej Izbie Gospodarczej.

Zespół

mgr Natalia Jastrzębska

partner koordynujący, specjalista

Ukończyła Filologię Germańską Uniwersytetu Szczecińskiego, studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, posiada Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych (EBCL poziom A) Europejskiej Akademii Biznesu, włada biegle językiem niemieckim.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • koordynacją i planowaniem prac,
 • weryfikacją zadań opracowywanych przez zespół ds. Kindergeld i podatków,
 • opracowywaniem korespondencji do niemieckich urzędów.

mgr Iga Zawiślak-Podleśny, LL.M.

prawnik

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz EWSPA w Warszawie. Studia podyplomowe kontynuuje na wydziale prawa w Hagen (ekonomia, prawo gospodarcze). Biegle posługuje się niemieckim językiem prawniczo-ekonomicznym oraz komunikatywnie w języku angielskim. Wolny czas poświęca literaturze, zarówno fachowej jak i powszechnej, technikom samorozwoju, bieganiu i podróżom.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • prowadzenie spraw o świadczenia i zasiłki (w tym Kindergeld), głównie na etapie odwoławczym i sądowym,
 • prowadzenie spraw z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy,
 • opracowywanie korespondencji niemieckojęzycznej.

Beata Jezierska

asystent

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na różnych szczeblach kariery. Interesuje ją drugi człowiek, psychologia, techniki samorozwoju. Aktywna działaczka społeczna, nastawiona na współdziałanie. Wdraża w swoje życie ideę „zero waste”.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • obsługą sekretariatu,
 • korespondencją polską,
 • dekretacją wpłat.

mgr Martyna Stanasiuk

starszy asystent

Absolwentka Filologii rosyjsko-germańskiej i Logopedii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej pasją są języki obce, które szlifuje podczas licznych podróży. Miłośniczka literatury skandynawskiej i aktywnego wypoczynku.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • opracowywaniem wniosków i korespondencji z zakresu niemieckich świadczeń rodzinnych,
 • przygotowywaniem projektów rozliczeń rocznych.

Pascal Bodnar

tłumacz przysięgły, wolny współpracownik

Studiował prawo na Uniwersytecie Poczdamskim, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, a obecnie kończy studia na Uniwersytecie Szczecińskim. Pasjonat rynku kapitałowego, języków obcych oraz podróżowania. Włada biegle językiem niemieckim oraz angielskim, a francuskim i hiszpańskim na poziomie średnio-zaawansowanym.

Aleksandra Suszka

asystent

Studentka prawa na Uniwersytecie Szczecińskim. Swoją przyszłość wiąże z pracą prokuratora. Wolne chwile poświęca na rozwój osobisty, poznawanie siebie oraz drugiego człowieka, a także gotowanie.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • obsługą sekretariatu,
 • korespondencją niemiecką,
 • archiwizacja dokumentów.
Laura Ciechanowicz

mgr Laura Ciechanowicz

asystent

Studentka V roku prawa na Uniwersytecie Szczecińskim. Biegle włada językiem niemieckim i angielskim. W wolnym czasie lubi czytać książki i biegać.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • obsługą klientów, w tym także telefoniczną,
 • opracowywaniem pism do i z niemieckich urzędów, przygotowywaniem informacji do klientów o treści tych pism,
 • windykacją zaległych należności.
Karolina Sowińska

Karolina Sowińska

asystent

Absolwentka Iberystyki oraz studentka trzeciego roku Filologii germańskiej z dodatkowym językiem chińskim na Uniwersytecie Szczecińskim. W wolnym czasie poświęca się pisaniu oraz poznawaniu innych kultur poprzez literaturę, kino i kuchnię.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • obsługą sekretariatu,
 • korespondencją polską,
 • przyjmowaniem klientów.
Julia Zdyb

Julia Zdyb

asystent

Jest studentką Filologii germańskiej z dodatkowym językiem chińskim na Uniwersytecie Szczecińskim. Poza nauką języków obcych w ramach studiów, we własnym zakresie uczy się języka francuskiego, a pozostały czas wolny poświęca podróżom, malowaniu, pieczeniu oraz sportom, a w szczególności siatkówce oraz jeździe na rolkach.

W naszych kancelariach zajmuje się:

 • wsparciem w zakresie przygotowywania pism do niemieckich instytucji,
 • przygotowywaniem projektów rozliczeń rocznych,
 • pomocą w tłumaczeniach,
 • prowadzeniem korespondencji i kontaktem z Klientami.

Misja

Naszą misją jest systematyczne wspieranie rozwoju relacji pomiędzy Polakami a Niemcami. Chcemy by nasze działania prowadziły do wzrostu wzajemnego zaufania i tolerancji pomiędzy tymi dwoma sąsiadującymi ze sobą Narodami.


W jaki sposób realizujemy naszą misję?


poprzez pomoc osobom prywatnym

Napotykając problem prawny w drugim kraju, najczęściej jako osoby prywatne staramy się rozwiązać go stosując metody nam znane, tj. często okazują się one jednak nieskuteczne w drugim kraju. Powoduje topoczucie niesprawiedliwości i rozżalenia. Wiele osób ostatecznie rezygnuje przez to z dochodzenia przysługujących im praw. Naszym zadaniem jest temu przeciwdziałać. Osobom niezdecydowanym jeszcze na skorzystanie z pomocy prawnej staramy się pomóc poprzez udostępnianie na naszych stronach nieodpłatnych aktualnych informacji.


Jeżeli podejmujecie Państwo decyzję o skorzystaniu z pomocy adwokackiej, naszą rolą jest przede wszystkim fachowe wyjaśnienie sytuacji prawnej - przepisów prawa oraz praktyki Sądów i urzędów. Następnie, jeżeli jest to dla Państwa korzystne, podejmujemy aktywne działania prawne, skuteczne w systemie prawnym danego kraju.


Nasze zadanie uznajemy od strony naszej misji za zrealizowane, jeżeli po zakończeniu zlecenia macie Państwo przekonanie, że Państwa sprawa została potraktowana z uwagą i należytą starannością nie tylko przez nas, ale także przez osoby (Sądy, urzędników), które otrzymały ją do rozpatrzenia, a przez to czujecie się Państwo szanowani przez władze drugiego kraju.

poprzez współpracę z firmami

Realizując przedsięwzięcie w innym kraju jako przedsiębiorcy, z reguły znamy jako fachowcy faktyczny sposób na jego wykonanie. Mamy także wstępne obliczoną rentowność projektu. Najczęściej posiadamy też pewną wiedzę prawną, pozyskaną z ogólnie dostępnych źródeł bądź od kolegów z branży. Tutaj pojawia się pierwsza kalkulacja kosztów pomocy prawnej: czy warto zainwestować w tym zakresie i zapobiec potencjalnym problemom prawnym oraz ustalić, na ile prawo drugiego kraju wpłynie na ostateczny zysk naszego projektu. Naszą rolą na tym etapie jest zachęcanie do takich działań profilaktycznych. W tym celu regularnie publikujemy też aktualne informacje fachowe.


Duża część naszych klientów zwraca się do nas już w sytuacji, gdy pojawił się konkretny problem prawny, na przykład kontrola urzędowa lub nieuczciwy dłużnik. Naszym zadaniem jest tutaj pomoc w wyjściu z sytuacji obronną ręką, co często wiąże się z utrzymaniem przez Państwa firmę na danym rynku. Nasze zadanie uznajemy od strony naszej misji za zrealizowane, jeżeli - po zakończeniu zlecenia - prowadzenie biznesu na drugim rynku jest dla Państwa nie tylko rentowne, ale również satysfakcjonujące od strony ram i zasad, w jakich się ono odbywa.

poprzez działalność pro bono

W ramach naszej działalności regularnie wspieramy szereg przedsięwzięć prospołecznych, w szczególności Polską Akcję Humanitarną, organizację Unicef Polska oraz Społeczność Avaaz.org.


Uczestniczymy w projekcie Tydzień Konstytucyjny w Stowarzyszeniu im. prof. Zbigniewa Hołdy, polegającym na wykładach na temat praworządności oraz państwa prawa w szkołach średnich. Wspieramy również Studencką Poradnię Prawa Collegium Polonicum w Słubicach.


Dla klientów, których nie stać na opłacenie porady prowadzimy w każdy wtorek dyżur telefoniczny w godz. 16.30-17.