Warto wiedzieć

W tym dziale publikujemy przydatne informacje związane z niemieckimi świadczeniami rodzinnymi, prowadzeniem działalności w Niemczech, prawem i podatkami.

Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas - tel. 91 421 37 99 lub  napisz

Odliczanie w Niemczech kosztów samochodu na cele firmowe

Prowadzę firmę w Niemczech i kupując samochód zastanawiam się, czy będę mógł odliczyć podatkowo jego koszty? – jak? Przedsiębiorca, prowadząc firmę w Niemczech, może wszystkie co do zasady koszty firmowe takie jak np. samochód służbowy odliczyć od dochodu jako wydatki firmy. Dotyczy to także kosztów, które powstały przez użytek prywatnych przedmiotów w ramach działalności gospodarczej.

Czytaj dalej

Prace budowlane i elektryczne w Niemczech a podatki

Czy muszę się rejestrować i płacić tam podatki, oraz od czego to zależy?

Niezmiennie popularnym sposobem wykonywania prac w Niemczech jest rejestracja w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywanie prac na zasadach tzw. "transgranicznych" w Niemczech.

Czytaj dalej

Kindergeld na wiecej niż 6 miesięcy wstecz - czy to nadal możliwe?

Z dniem 1.1.2018 niemieckie władze ograniczyły możliwość uzyskiwania niemieckich świadczeń za okres dłuższy niż 6 miesięcy wstecz. Wcześniej możliwe było uzyskanie świadczeń Kindergeld nawet sprzed 4 lat od daty złożenia wniosku. Niejasne sformułowanie przepisu regulującego ten 6-miesięczny termin może spowodować jednak, że decyzje niemieckich Kas Rodzinnych (Familienkasse) organiczające czas wypłaty świadczeń, będą mogły być podważane.

Czytaj dalej

Jak zachować się gdy mamy sprawę karną w Niemczech?

Kontakt z niemieckim wymiarem sprawiedliwości może przebiegać według kilku scenariuszy - w zależności od powagi zarzutów i stopnia zaawansowania sprawy. Dowiedz się jak zachować się, jeśli dojdzie do jednej z opisanych przez nas sytuacji.

Czytaj dalej

Sprzedaż w Internecie - zaświadczenie rejestracji podatkowej w Niemczech

Z powodu dotychczasowego braku opodatkowania transakcji sprzedaży internetowej zawieranych w Niemczech, na mocy §22f UStG na prowadzących platformy sprzedażowe jak eBay czy Amazon nałożono odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe sprzedawców. Nowe regulacje pozwolą urzędom skarbowym w Niemczech ustalić, czy firmy nie prowadzą sprzedaży innymi kanałami niż te, które zostały opodatkowane.

Czytaj dalej

Freistellungsbescheinigung i VAT

Najczęściej spotykanym obowiązkiem zgłoszeniowym dla polskich firm budowlanych działających w Niemczech jest zgłoszenie konieczne do uzyskania zwolnienia z tzw. kaucji budowlanej (Freistellungsbescheinigung). Uzysykuje się je dość szybko - w ciągu około 1 miesiąca, w jednym z wyspecjalizowanych niemieckich urzędów skarbowych (właściwym wg pierwszej litery nazwiska/firmy polskiego przedsiębiorcy).

Czytaj dalej

Kindergeld – gdy dziecko uczy się i pracuje

Gorącym tematem po wprowadzeniu w Polsce świadczeń 500+ jest wypłata zasiłku Kindergeld na dorosłe dzieci uczące się. . Co do zasady Kindergeld przysługuje do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Ma to miejsce jednak tylko w wypadku, gdy po ukończeniu szkoły średniej przystępuje ono do dalszej nauki (Ausbildung). Taka nauka uprawnia do Kindergeld jedynie w sytuacji, gdy zajęcia trwają więcej niż 10 godzin tygodniowo. Często bywa tak, że dorosłe dziecko - szczególnie gdy uczestniczy w studiach zaocznych lub wieczorowych - równocześnie pracuje.

Czytaj dalej

Podatki w Niemczech. Nie złożyłem rozliczenia podatkowego w terminie – co dalej?

31 lipca 2019 upłynął termin na składanie deklaracji za rok podatkowy 2018. Termin na składanie rozliczeń za pośrednictwem kancelarii adwokackich i kancelarii doradztwa podatkowego jest dłuższy i minie drugiego marca 2020 r. Jednakże co zrobić w sytuacji, gdy o konieczności złożenia rozliczenia przypomni nam się po bezskutecznym upływie terminu?

Czytaj dalej

Emerytura z Niemiec a podatki

Umowy międzynarodowe między Polską a Niemcami, a także prawo unijne, przewidują możliwość wypłaty świadczeń emerytalnych uzyskanych w Niemczech osobom zamieszkałym w Polsce.


Wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Niektóre osoby posiadają w Niemczech jedynie fikcyjne miejsce zamieszkania (tzw. zameldowanie), faktycznie zamieszkując w Polsce. Podatkowa sytuacja takich osób z prawnego punktu widzenia jest taka sama jak osób niemieszkających w Niemczech.

Czytaj dalej

Złożenie deklaracji podatkowej - w jakich przypadkach jest obowiązkowe?

W Niemczech istnieją dwie możliwości składania zeznania podatkowego: dobrowolna oraz na wezwanie organu. Wielu klientów pyta nas, czy i w swojej osobistej sytuacji podatkowej ma obowiązek złożenia w/w dokumentu. Jeżeli zaliczki przekazywane przez pracodawcę do urzędu skarbowego są mniejsze niż te, których urząd oczekuje, złożenie zeznania podatkowego jest naszym obowiązkiem. Będzie to miało miejsce szczególnie w wymienionych przez nas sytuacjach.

Czytaj dalej

Zakład podatkowy a Steuernummer

Większość Polaków rejestrujących w Niemczech firmę wykonuje pracę w innym miejscu, niż podawane w zgłoszeniu miejsce prowadzenia działalności. Jest to związane z faktem, ze rzetelna obsługa tego typu firm jest prowadzona najczęściej przez podmiot w tym wyspecjalizowany, który również udostępnia im siedzibę. W związku z taką sytuacją, w ostatnim czasie, niemieckie urzędy skarbowe coraz częściej odmawiają nadania bądź też cofają numer NIP. Co więcej - przekazują dane osoby prowadzącej taką działalność do polskiego urzędu skarbowego.

Czytaj dalej

Spadek w Niemczech - miejsce postępowania i prawo właściwe

Postępowanie spadkowe może być skomplikowane – co w sytuacji, gdy w grę wchodzi postępowanie transgraniczne? Odpowiedzi należy szukać w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 650/2012 oraz w Konwencji dotyczącej kolizji praw w przedmiocie formy rozporządzeń testamentowych sporządzonej w Hadze.

Czytaj dalej

Kindergeld na niemieckiej działalności (Gewerbe)

Kiedy złożyć wniosek? Czy konieczne jest przedłożenie rozliczenia rocznego i wykazanie wpływów na konto? Jak reagować na wezwanie do zwrotu świadczeń? Z danych statystycznych wynika, że w Niemczech zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy polskich firm jednoosobowych. Zdarza się, że do rejestracji takich firm wynajmowane są pomieszczenia mieszkalne, biura lub tzw. serwisy biurowe, zaś faktyczne miejsce zamieszkania prowadzącego firmę pozostaje w Polsce.

Czytaj dalej

Przypominamy o terminie na złożenie niemieckich rozliczeń rocznych za 2018 rok

Przypominamy, że od bieżącego roku termin na złożenie rozliczeń rocznych za wcześniejszy rok mija w dniu 31 lipca. Termin na składanie rozliczeń za pośrednictwem kancelarii adwokackich i kancelarii doradztwa podatkowego jest dłuższy i minie w dniu 28.02.2020. Wprawdzie nie zawsze istnieje obowiązek składania deklaracji (np. nie ma go gdy wykonujemy w Niemczech tylko jedną pracę najemną i nie korzystamy z odliczeń), jednakże bardzo często decyzji podatkowej żąda kasa rodzinna przy rozstrzyganiu wniosku o Kindergeld.


Świadczenie 500+ po zmianach i Kindergeld jednocześnie


Od wprowadzenia od 1 lipca 2019 roku świadczenia rodzinnego 500+ na pierwsze dziecko otrzymujemy wiele pytań od osób, które nie pobierały dotąd świadczenia rodzinnego w Polsce i zastanawiają się, czy w tej sytuacji warto jest składać bądź podtrzymywać jednocześnie wniosek o Kindergeld w Niemczech.

Czytaj dalej

Kindergeld a 500+. Co się zmieni od 1 lipca 2019?


Od 1 lipca 500+ również na pierwsze dziecko. Co zrobić, aby nie utracić prawa do Kindergeld?


W związku z wejściem w życie 1 lipca 2019 roku ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” będzie przysługiwało zgodnie z ustawą wszystkim dzieciom i nastolatkom do 18 lat, również jedynakom, bez względu na dochody rodziny.

Czytaj dalej

Aktualizacja! Kindergeld dla rozwiedzionych


Obecnie wielu rozwiedzionych rodziców, którzy mieszkają w Polsce z dziećmi skarży się na brak współpracy ze strony drugiego rodzica.


Nieprzesyłanie przez nich dokumentów do Familienkasse nie tylko skutkuje odrzucaniem wniosków o Kindergeld, ale często także „blokuje” wypłatę w Polsce świadczeń 500+. Skuteczną metodą w takiej sytuacji jest wezwanie drugiego rodzica listem poleconym do wyjawienia wymaganych informacji, pod rygorem zlecenia sprawy niemieckiemu adwokatowi. W piśmie takim bardzo ważne jest wyznaczenie rozsądnego terminu na odpowiedź (najczęściej 14 dni).

Czytaj dalej

Ważna informacja dla firm prowadzących sprzedaż internetową w Niemczech


Nowe obowiązki rejestracyjne dla polskich sprzedawców w Niemczech sprzedających za pośrednictwem serwisów amazon.de, eBay.de i innych - od października 2019

Czytaj dalej

Polacy w 2019 zarobią w Niemczech więcej


Od stycznia 2019 roku minimalna stawka godzinowa w Niemczech – także dla Polaków - wzrosła o 35 centów: z 8, 84 euro do 9, 19 euro. Warto jednak wspomnieć, iż Niemcy mają wciąż najniższą stawkę godzinową wśród zachodnich sąsiadów.

Czytaj dalej

Rejestracja opakowań produktów sprzedawanych do Niemiec przez sklepy online


Już od połowy roku 2018 można (i trzeba) rejestrować sprzedaż ilości opakowań wysyłanych online do Niemiec. Dlaczego taki przepis został wprowadzony? Czy konieczna jest rejestracja? Co się stanie, jeżeli nie dokonam rejestracji? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.

Czytaj dalej

< Starsze wpisy    Nowsze wpisy >

Zobacz wpisy

 • 2020
 • Odliczanie w Niemczech kosztów samochodu na cele firmowe
 • Prace budowlane i elektryczne w Niemczech a podatki
 • 2019
 • Kindergeld na wiecej niż 6 miesięcy wstecz - czy to nadal możliwe?
 • Jak zachować się gdy mamy sprawę karną w Niemczech?
 • Zaświadczenie rejestracji podatkowej w Niemczech dla polskich sklepów internetowych
 • Freistellungsbescheinigung i VAT
 • Kindergeld – gdy dziecko uczy się i pracuje
 • Podatki w Niemczech. Nie złożyłem rozliczenia podatkowego w terminie – co dalej?
 • Emerytura z Niemiec a podatki
 • Złożenie deklaracji podatkowej - w jakich przypadkach jest obowiązkowe?
 • Zakład podatkowy a Steuernummer
 • Spadek w Niemczech - miejsce postępowania i prawo właściwe
 • Kindergeld na niemieckiej działalności (Gewerbe)
 • Przypominamy o terminie złożenia niemieckich rozliczeń rocznych za 2018 rok
 • Świadczenie 500+ po zmianach i Kindergeld jednocześnie
 • Kindergeld a 500+. Co się zmieni od 1 lipca 2019?
 • Aktualizacja! Kindergeld dla rozwiedzionych
 • Polacy w 2019 zarobią w Niemczech więcej
 • Rejestracja opakowań produktów sprzedawanych do Niemiec przez sklepy online
 • 2018
 • Nagrywane potajemnie rozmowy - czy mogą być dowodem w niemieckim Sądzie?
 • Kindergeld przy działalności gospodarczej w Niemczech - dokumenty, dowody, praktyka
 • Obniżenie alimentów przy pobieraniu Kindergeld przez rodzica mieszkającego z dziećmi w Polsce
 • Wiosenna Oferta na porady prawne dla osób fizycznych
 • Aktualizacja! Świadczenia Kindergeld dla osób rozwiedzionych
 • 2017
 • Zmiany w Kindergeld od 2018
 • Niemiecki podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer) w praktyce
 • Alimenty dla małżonka w separacji w Niemczech?
 • Jak reagować na brak wypłaty lub wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?
 • Obniżenie świadczeń Kindergeld?
 • Aktualizacja! Świadczenia Kindergeld dla osób rozwiedzionych
 • Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej w Niemczech
 • 2016
 • Kindergeld dla osób rozwiedzionych po wyroku TSUE
 • Działalność gospodarcza w Niemczech czy transgraniczna Polsce – co wybrać?
 • Chytry dwa razy traci – czym grozi praca na czarno w Niemczech
 • Rozmowa o ubezpieczeniach zdrowotnych w Niemczech
 • Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
 • Zwolnienie chorobowe w Niemczech
 • 500+ i świadczenia z innych państw
 • Ważna informacja dla klientów
  - polskich sklepów online w Niemczech
 • Problemy z Kindergeld cz. 2
 • 2015
 • Prace budowlane w Niemczech
 • Rozliczenie podatkowe w Niemczech
 • 2014
 • Problemy z Kindergeld cz. 1
 • Częste pytania o Kindergeld
 • 2013
 • Korzyści z założenia DG w Niemczech

 • Obejrzyj Filmy


  Jesteśmy na:

  Facebook YouTube