Urlop wychowawczy a okres wypowiedzenia umowy o pracę


Jeżeli pracowaliśmy w Niemczech dłużej i korzystaliśmy z urlopu wychowawczego (Elternzeit), a pracodawca wypowiada nam umowę o pracę, pojawia się pytanie, czy taki urlop wlicza się do okresu zatrudnienia. Ma to wpływ na okres wypowiedzenia.


Ze względu na zasadę równouprawnienia osób wychowujących dzieci i osób bezdzietnych okres urlopu wychowawczego w Niemczech jest wliczany do okresu zatrudnienia. Oznacza to na przykład, że jeżeli nasze zatrudnienie wraz z okresem urlopu wychowawczego trwało powyżej 5 lat, okres wypowiedzenia wynosi zgodnie z § 622 ust. 2 pkt 2 niem. kodeksu cywilnego (BGB) dwa miesiące na koniec miesiąca (czyli ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca). Jeżeli zatrudnienie trwałoby krócej, ale powyżej 2 lat — okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc — chyba że to my wypowiedzieliśmy stosunek pracy — wtedy wynosi on 4 tygodnie na dzień 15. lub ostatni dzień danego miesiąca.


Na marginesie tego artykułu odpowiadamy na często zadawane w kontekście okresu wypowiedzenia pytanie: tak, w okresie wypowiedzenia możemy w przypadku choroby iść na zwolnienie lekarskie.


Jeśli masz pytania dotyczące wymienionych zagadnień lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Zaproponujemy najkorzystniejszą dla Ciebie formę współpracy i podejmiemy skuteczne działania.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget