Międzynarodowe prawo podatkowe: zasada 183 dni


Zasada 183 dni jest istotnym elementem międzynarodowego prawa podatkowego i dotyczy opodatkowania dochodów pracowników oddelegowanych, które zostały uzyskane za granicą. W praktyce oznacza, że jeśli dany pracownik przebywa w innym kraju przez mniej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy, może uniknąć podwójnego opodatkowania.


Na powyższe regulacje szczególną uwagę powinny zwracać polskie firmy budowlane występujące w Niemczech o zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung), ponieważ kwestia tak jest przedmiotem systematycznych kontroli ze strony niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt).


Aby prawidłowo policzyć dni w kontekście zasady 183 dni, należy wiedzieć, które dni są uznawane za dni obecności w państwie, w którym wykonywana jest praca. Ogólnie rzecz biorąc, jako dni obecności liczą się:


I. Podstawowe dni liczone jako obecność


II. Dodatkowe dni liczone jako obecność

W obliczeniu 183-dniowego okresu należy uwzględnić:III. Dni, które nie są liczone jako obecność

Niektóre dni nie są brane pod uwagę przy obliczaniu 183-dniowego okresu, takie jak:


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget