Minijob i Midijob – co to jest?


Podejmując pracę w Niemczech, możemy spotkać się z takimi pojęciami jak: Minijob i Midijob. Co dokładnie oznaczają te terminy?


Minijob


Tłumacząc oficjalną definicję pojęcia Minijob, jaka podaje Niemiecki Urząd Pracy, dowiadujemy się, że jest to: zatrudnienie drobne o maksymalnych dochodach wynoszących 450,- Euro lub pracą maksymalnie w 70 dni w danym roku kalendarzowym”. Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w trybie Minijob wynosi do 450 Euro miesięcznie lub łącznie 5.400 Euro rocznie. Od października 2022 roku Minijob wzrasta do 520,- Euro miesiecznie, łącznie 6.240,- Euro rocznie.


Osoby pracujące jak Minijoberzy objęte są regulację dotyczącego wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że otrzymują one wynagrodzenie za godzinę pracy i wolno im pracować maksymalnie 47 godzin miesięcznie – jest to tak zwana „Geringfügigkeitsgrenze“. Gdy limit ten zostanie przekroczony, pracownik automatycznie traci status Minijobera i podlega takim samym regulacjom prawnym i ubezpieczeniowym, jak normalny pracownik.


Zalety tego rozwiązania

Przy Minijob pracownik nie musi opłacać podatków oraz odprowadzać składek na ubezpieczenie od bezrobocia, ubezpieczenie zdrowotne i pielęgnacyjne. Oznacza to jednak, że przy pracy typu Minijob nie mamy opłacanego ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenversicherung). A po rozwiązaniu umowy pracy Minijober nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jedynie obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne.


O czym jeszcze należy pamiętać?

Do wspomnianej wcześniej rocznej kwoty 5.400,- Euro wlicza się nie tylko bieżące, ale także jednorazowe wpływy takie, jak dodatek urlopowy czy świąteczny (Urlaubs- i Weihnachtsgeld). Oznacza to, że jeśli ktoś oprócz miesięcznej pensji do wysokości 450,- Euro otrzymuje także dodatek świąteczny czy urlopowyw wysokości około 150,- Euro i przekroczy tym samym kwotę 5.400,- Euro, to już nie jest Minijoberem.


Midijob


Jest to stosunek pracy, którego wynagrodzenie za pracę wynosi od 450,01 do 1300 euro miesięcznie i jest zaliczany do tzw. obszaru przejściowego, wcześniej nazywanego strefą wynagrodzeń dozwolonych, w którym pracownicy opłacają obniżone składki na ubezpieczenie społeczne.


Warto zaznaczyć, że uregulowania dotyczące obszaru przejściowego nie odnoszą się do osób zatrudnianych w ramach kształcenia zawodowego, otrzymujących wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin lub za pracę w złych warunkach pogodowych.


Midijob wiąże się z tym, że pracodawca odprowadza pełne składki na ubezpieczenie społeczne, wynoszące obecnie około 20% wynagrodzenia brutto. Zaliczają się do nich: składka na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe, pielęgnacyjne oraz na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.


Co jeszcze warto wiedzieć? Osoba wykonująca Midijob w momencie ustalania wysokości emerytury jest postrzegana tak, jak gdyby opłacała składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget