Prowadzący samodzielną działalność gospodarczą w Niemczech mogą przy zaistnieniu odpowiednich przesłanek być potraktowani jako tzw. Scheinselbständige – pozornie prowadzący działalność gospodarczą. O tym, czy istnieją przesłanki uznania przedsiębiorcy za zwykłego pracownika, orzeka Niemiecki Federalny Zakład Ubezpieczeń Emerytalno-Rentowych Deutsche Rentenversicherung Bund. W przypadku stwierdzenia pozornej samodzielności osoba wykonująca pracę musi wespół z pozornym zleceniodawcą a faktycznym pracodawcą pokryć po połowie zaległe składki na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy, którzy nie wykonują swojej działalności w sposób pozorny, mogą być w pewnych sytuacjach zobowiązani do ubezpieczenia emerytalno-rentowego sog. Rentenversichrungspflichtiger Selbständiger. Wówczas musi on sam, w całości, opłacać to ubezpieczenie.
Wyjątki od tego zapisu przewidziane są dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności jako tzw. Existenzgründer i starszych przedsiębiorców.
Można także w drodze podania wnosić o zwolnienie z tego obowiązku.
1. Pojęcie „Scheinselbständige”
Osoby, które formalnie (np. na podstawie Gewerbeschein) występują jako samodzielni przedsiębiorcy, mogą przy zaistnieniu odpowiednich przesłanek być potraktowani jako tzw. Scheinselbständige, czyli zwykli pracownicy pozornie tylko wykonujący swą pracę jako samodzielni zleceniobiorcy.
Pozorność samodzielnej działalności gospodarczej w Niemczech wyraża się w tym, że osoby czynne zawodowo, występując fikcyjnie jako przedsiębiorcy niezależni, wykonują usługi lub świadczenia z umowy o dzieło w sposób charakterystyczny dla umów o pracę. Są to najczęściej drobni przedsiębiorcy, posiadający tylko jednego zleceniodawcę.
Z prawnego punktu widzenia są oni faktycznie pracownikami, za których pracodawca powinien odprowadzać podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne (zdrowotne, pielęgnacyjne, emerytalne i na wypadek bezrobocia).
Samo pojęcie prawne „Scheinselbständigkeit” zostało wypracowane i rozwinięte w orzecznictwie sadów społecznych i sadów pracy. Rozstrzygającym kryterium jest personalna zależność zleceniobiorcy od zleceniodawcy tzw. podległość pracownicza w sferze czasowej, miejscowej i rzeczowej oraz organizacyjne uzależnienie zleceniobiorcy od przedsiębiorstwa zleceniodawcy (wyrok Federalnego Sądu Spolecznego — Bundessozialgerichts (BSG) z 19.08.2003).
2. Przesłanki uznania przedsiębiorcy za pozornego
Nie stosuje się już domniemania prawnego z dawnego § 7 ust. 4 SGB IV, na podstawie którego, przy wystąpieniu trzech z pięciu podanych przesłanek, stwierdzano istnienie stosunku zależności pracy. Nowy przepis des § 7 Abs. 4 SGB IV wiążący od 01.01.2003 mówi tylko, że osoby, które zgodnie z § 421 ust.1 SGB III zawnioskowaly o Existenzgründungszuschuss (dodatek dla przedsiębiorców, którzy zakładają działalność gospodarczą w czasie trwania roszczenia o zasiłek dla bezrobotnych) w czasie wypłacania tego dodatku (maksymalnie trzy lata) będą uważane za przedsiębiorców z możliwością podważenia tego domniemania.
Taka zmiana regulacji spowodowała, że obecnie ciężar dowodu spoczywa wyłącznie w rękach organu rozstrzygającego o istnieniu pozornej działalności gospodarczej.
O pozorności samodzielnej działalności gospodarczej rozstrzyga ubezpieczyciel z urzędu. Brane są tu pod uwagę cechy konkretnego przypadku. Najczęstsze kryteria przywoływane w literaturze prawnej, na podstawie których rozstrzyga się o zależności stosunku pracy to:
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)