Upadłość konsumencka w Polsce a długi w Niemczech


Skutki upadłośći w Polsce i znaczenie skróconego czasu wpisów w Schufa dla sytuacji dłużnika


Wraz z coraz większą mobilnością ludzi w ramach Unii Europejskiej, coraz częściej zdarza się, że osoby posiadające długi w jednym kraju przenoszą się do innego, w poszukiwaniu lepszych możliwości życiowych. W takich przypadkach, ważne jest zrozumienie, jakie są skutki upadłości konsumenckiej w kraju zamieszkania wobec długów w kraju pochodzenia długów. W tym artykule skupimy się na sytuacji osoby, która wyjechała z Niemiec do Polski, mając tam długi, oraz na skutkach upadłości konsumenckiej w Polsce wobec tych długów.


Upadłość konsumencka w Polsce jest procesem prawnym, który umożliwia dłużnikowi rozwiązanie problemu przeterminowanych długów. W wyniku tego procesu, dłużnik może uzyskać tzw. "umorzenie długów", co oznacza, że nie musi już ich spłacać. Upadłość konsumencka ma na celu umożliwienie dłużnikowi "drugiej szansy" na uczciwe życie bez długów. Zgodnie z prawem europejskim upadłość konsumencka w Polsce ma automatyczny wpływ na długi zaciągnięte za granicą w innych krajach Unii Europejskiej, w tym w Niemczech. Wierzyciele z krajów pochodzenia długów mają prawo uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym w Polsce.


Jednym z aspektów, który może wpłynąć dodatkowo na sytuację dłużnika, jest skrócony czas wpisów w Schufa. Schufa, niemiecka agencja informacji kredytowej, ogłosiła, że od 28 marca 2023 r. skróciła czas przechowywania informacji o umorzeniu długów (Restschuldbefreiung) do sześciu miesięcy. Oznacza to, że osoba, która uzyskała umorzenie długów w Niemczech, będzie miała czystą historię kredytową w Schufa po upływie sześciu miesięcy od dnia umorzenia. Ta zmiana może pomóc dłużnikom w szybszym powrocie na ścieżkę stabilności finansowej oraz w związku z tym przyspieszyć proces upadłości w Niemczech.


Warto zwrócić uwagę, że ta decyzja Schufa dotyczy wyłącznie wpisów w niemieckiej agencji informacji kredytowej. W przypadku upadłości konsumenckiej w Polsce, dłużnik może nadal być obciążony negatywnymi wpisami w polskiej historii kredytowej, co może utrudnić uzyskanie kredytu lub zawarcie umów na korzystnych warunkach.


Ponadto Schufa nie uzyskuje automatycznie informacji o zwolnieniu z długów uzyskanym w Polsce, stąd w takiej sytuacji należy co do zasady poinformować Schufa o takim zdarzeniu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget