Podatek dochodowy w Niemczech, Steuererklärung za 2020 rok — ulgi podatkowe


Co najczęściej odliczę gdy rozliczam się w Niemczech?


Planujesz złożyć w Niemczech roczne rozliczenie podatku dochodowego (Steuererklärung) i zastanawiasz się, z jakich ulg możesz skorzystać? Ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.


W ostatnim czasie otrzymujemy wiele zapytań o możliwości odliczeń kosztów poniesionych w związku z pracą na terenie Niemiec, zgłaszanych w niemieckiej deklaracji rocznej (Steuerklärung).


Kiedy należy składać deklarację, a kiedy nie ma takiego obowiązku, dowiesz się w naszym innym artykule Obowiązek rozliczenia podatkowego w Niemczech. Niemiecki system podatkowy umożliwia znaczne obniżenie kwoty należnego podatku poprzez zastosowanie szeregu ulg/ odliczeń.


Podstawową zasadą jest — tak jak w Polsce — iż odliczeniu podlega wszystko to, co pomogło w uzyskaniu przychodu (tzw. koszty uzyskania przychodu). Do najpopularniejszych z odliczeń należą rozliczenia kosztów:Pozostałe koszty podlegające odliczeniu to np. alimenty, odpisy dla samotnie wychowujących dzieci, odpisy dla osób niepełnosprawnych, odpisy z tytułu opieki nad małoletnim dzieckiem, niektóre składki członkowskie, niektóre darowizny, koszty przeprowadzki, niektóre koszty leczenia, Home Office i narzędzia pracy.


Wykonując własną działalność możesz odpisać też inne koszty związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością i uzyskiwaniem przychodu (np. opłaty urzędowe, koszt najmu lokalu gospodarczego).


Deklarację składamy do końca lipca następnego roku podatkowego. Zlecając rozliczenie profesjonalnemu podmiotowi doradczemu (niemieckiemu adwokatowi lub doradcy podatkowemu) zyskują Państwo co do zasady dodatkowy czas na złożenie rozliczenia podatkowego. Termin złożenia rozliczenia upływa wtedy z reguły dopiero z końcem lutego kolejnego roku kalendarzowego (np. za rok 2020 będzie to 28 lutego 2022). Więcej na stronie Jak rozliczyć podatek w Niemczech?

Jeśli masz pytania dotyczące wymienionych zagadnień lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Zaproponujemy najkorzystniejszą dla Ciebie formę współpracy i podejmiemy skuteczne działania.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget