Praca w Niemczech z reguły oznacza bardzo wysokie zarobki dla osób zatrudnionych w różnych branżach. Także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RFN w większości przypadków mogą liczyć na pokaźne zyski z tego tytułu. Trzeba mieć jednak świadomość, że niemiecki system fiskalny – tak jak polski – nakłada na podatników zobowiązanie regularnego odprowadzania podatku dochodowego od osiągniętego zysku. Kwotę tej należności można efektywnie zmniejszyć dzięki różnorodnym ulgom podatkowym. Jako specjaliści udzielamy klientom naszej kancelarii porad prawnych z zakresu nieieckiego prawa podatkowego. Pomagamy także w ustaleniu wysokości daniny przy uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Jesteśmy odpowiedzialni za prawdiłowe wypełnienie deklarazji z uwzględnieniem maksymalnego zwrotu podatku, dopełnienie terminów urzędowych oraz, jeżeli będzie taka konieczność, złożenia odwołania do niemieckiego urzędu skarbowego.
Obowiązki podatników wobec niemieckiego systemu fiskalnego zostały szczegółowo określone w konkretnych przepisach Ordynacji podatkowej. Dokument ten definiuje szczegółowo podstawy opodatkowania oraz reguły, na podstawie których należy pobierać daniny fiskalne w Niemczech. Można tam znaleźć również regulacje dotyczące sposobów prowadzenia postępowania w sprawach karno-skarbowych wszczynanych przeciw osobom uchylającym się od wspomnianego zobowiązania wobec niemieckiego fiskusa.
W prawie podatkowym RFN wyodrębnia się dwa rodzaje podatku dochodowego – ograniczony i nieograniczony. Temu pierwszemu zobligowaniu podlegają pracownicy, którzy w ciągu całego roku byli zatrudnieni przez 183 dni. O występowaniu drugiej z wymienionych należności można natomiast mówić wówczas, gdy czas pracy danego podatnika w Niemczech trwał dłużej niż 6 miesięcy. Warto też zdawać sobie sprawę, że przepisy o nieograniczonym podatku dochodowym stosuje się również względem przedsiębiorców, niezależnie od tego, jak duża jest ich firma.
Niemieckie prawo podatkowe przewiduje możliwość korzystania przez podatników z rozmaitych ulg przyczyniających się do obniżenia należnego zobowiązania. Wśród nich wymienia się m.in.:
Odliczeniu podlegają również m.in. koszty powrotów do rodziny w Polsce, noclegu lub wynajmu mieszkania na terenie Niemiec (czyli wydatków na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego). W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej istnieje możliwość odpisu np. wydatków ponoszonych na wynajem lokalu użytkowego.
Więcej na stronie Jak rozliczyć podatek w Niemczech?
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)