Gdy były niemiecki pracodawca nie chce wydać dokumentów potwierdzających dochody


Co zrobić, jeśli po otrzymaniu wypowiedzenia, Twój były pracodawca nie wydał Ci dokumentów Lohnsteuerbescheinigung (PIT) oraz pasków wypłat (Abrechnung Brutto- und Nettobezüge).


Z opisaną powyżej sytuacją mamy niestety do czynienia regularnie, zaś możliwości działania jest kilka.


Standardem jest wystosowanie wezwania do byłego pracodawcy. Gdy to nie skutkuje, można również zlecić sprawę adwokatowi — najpierw pozasądowo, a jeżeli to nie przyniesie rezultatu (lub od razu) — sądowo. Ta druga opcja jest jednak z reguły dość kosztowna, zwłaszcza w przypadku pasków wypłat i zaświadczenia Lohnsteuerbescheinigung.


Jeżeli są one potrzebne tylko do rozliczenia rocznego, warto tutaj po pierwsze sprawdzić, czy w ogóle mamy obowiązek jego złożenia — np. w przypadku tylko jednej pracy w Niemczech z reguły nie jest ono obowiązkowe; oraz ewentualnie czy złożenie rozliczenia rocznego się opłaca (więcej tutaj: https://www.pesla.pl/deklaracjapodatkowa.html).


Jeżeli tak, to znaczy jeżeli musimy lub chcemy złożyć taką deklarację — dane do deklaracji można pozyskać bezpośrednio z urzędu skarbowego (Finanzamt).


Często wystarczy w tym celu zwyczajna wiadomość e-mail. Niekiedy urząd skarbowy żąda podpisanego pisma. Jeżeli urząd odmówi lub zwleka z odpowiedzią, można rozważyć zlecenie wystosowania pisma profesjonalnemu pełnomocnikowi. Będzie to z reguły tańsze niż wzywanie lub pozywanie byłego pracodawcy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget