Niemiecki urząd skarbowy wezwał mnie do wyjaśnień w sprawie Gewerbe


W ostatnich dniach otrzymujemy coraz więcej zapytań ze strony osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech w sprawie pomocy w kontaktach z polskim lub niemieckim urzędem skarbowym. Polski urząd skarbowy zwraca się do podatników o udzielenie informacji związanych z wykonywaną działalnością, najczęściej w celu ustalenia miejsca i zakresu opodatkowania dochodów. Informacje pozyskiwane są niejednokrotnie w ramach współpracy międzynarodowej urzędów lub deklaracji składnych przez samych podatników.


Wiele osób prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, wynajmując tzw. wirtualne biuro, bez dochowania formalności w niemieckim urzędzie skarbowym (tj. np. bez nadanego numeru podatkowego, bez właściwego zgłoszenia firmy w niemieckim urzędzie skarbowym). O ile w początkowej fazie działalności sytuacja nie budzi zastrzeżeń — nadanie numeru podatkowego trwa około 3 miesięcy, o tyle długotrwałe prowadzenie w ten sposób działalności może być ryzykowne.
Dość często podmioty oferujące usługę rejestracji firmy z najmem lokalu (wirtualne biuro) nie spełniają kryteriów umożliwiających w pełni legalne działanie firmy na terenie Niemiec, czego przejawem są późniejsze kontrole i wezwania niemieckiego lub polskiego urzędu skarbowego do złożenia wyjaśnień. Najczęściej do takich kontroli dochodzi w momencie złożenia niemieckiej deklaracji podatku dochodowego — którą osoby prowadzące działalność na terenie Niemiec są co do zasady zobowiązane złożyć.


W najlepszej sytuacji — jeśli wszystkie formalności zostały dochowane — wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty. Niekiedy jednak niemiecki urząd skarbowy stwierdza, że nie jest właściwy do opodatkowania dochodów i kieruje sprawę do wyjaśnienia przez polski urząd skarbowy i dalej do ZUS.


Jeśli otrzymałeś wezwanie do złożenia dokumentów/ wyjaśnień ws. niemieckiej działalności gospodarczej i nie masz pewności, że Twoja firma dochowała wszelkich formalności, doradzamy przed udzieleniem odpowiedzi do urzędu skarbowego, kontakt z profesjonalnym podmiotem doradczym (niemiecki adwokat lub doradca podatkowy, wpisany na listę odpowiedniej niemieckiej Izby Zawodowej). Taki podmiot jest w stanie fachowo określić możliwe działania urzędów, a także wskazać działania mające na celu doprowadzenie formalności do stanu zgodnego z prawem. W razie potrzeby skontaktuje się również z niemieckim/polskim urzędem w celu wyjaśnienia sytuacji.


O ile wiele spraw w Niemczech można zrealizować bez fachowej pomocy — o tyle w takiej sytuacji zdecydowanie odradzamy działanie na własną rękę.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget