Minimalne niemieckie wynagrodzenie dla opiekunek za czas gotowości do pracy

Dowiedz się, co zmienił wyrok wydany przez niemiecki Federalny Trybunał Pracy


Dnia 24.06.2021 zapadło, przełomowe dla opiekunek wykonujących w Niemczech pracę na zasadzie tzw. oddelegowania oraz dla firm wysyłających takie opiekunki, orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Pracy (Bundesarbeitsgericht). W orzeczeniu tym, w sprawie o sygnaturze 5 AZR 505/20, Trybunał stwierdził, iż takim opiekunkom przysługuje minimalne niemieckie wynagrodzenie również za czas gotowości do pracy.. Wynagrodzenie to od 1 lipca 2021 wynosiło będzie 9,60 EUR brutto za 1 godzinę pracy.


Jak informują niemieckie media, rozstrzygnięcie dotyczy setek tysięcy opiekunek z Europy Wschodniej, w tym z Polski, zatrudnionych w ten sposób. Orzeczenie to zamyka lukę w prawie, z której korzystało wiele firm wysyłających opiekunki do Niemiec.


Nie dotyczy ono osób samozatrudnionych, wykonujących zawód opiekunki w Niemczech na tzw. Gewerbe lub w ramach transgranicznego świadczenia usług (formularz A1). Tutaj nadal obowiązują przepisy przeciwdziałające tzw. pozornemu samozatrudnieniu (Scheinselbständigkeit).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget