Prace transgraniczne, szczególnie budowlnane, a deklaracja podatkowa w Niemczech


Wykonując prace w Niemczech w ramach polskiej działalności gospodarczej (transgranicznie) z reguły pojawia się pytanie o obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech.


Dotyczy to zwłaszcza firm budowlanych, które z reguły są już zarejestrowane w niemieckim urzędzie podatkowym w celu uzyskania ze zwolnienia z podatku budowlanego (Bauazbugsteuer, Freistellungsbescheinigung).


Taki obowiązek istnieje zawsze, gdy prowadziliśmy w Niemczech prace na tyle długo lub w tak „ukorzeniony” sposób, iż powstał tam tzw. zakład podatkowy (więcej w tym artykule).


Co jednak w sytuacji, gdy zakładu podatkowego nie mieliśmy? Składając w tym momencie deklarację „zerową” niemiecki urząd skarbowy z reguły stwierdza (po fakcie), że obowiązek złożenia deklaracji podatkowej nie istniał.
Taka odmowa przyjęcia deklaracji nie oznacza jednakże braku obowiązku złożenia informacji o dochodach z Niemiec w niemieckim urzędzie skarbowym. Do chwili, gdy nie złoży się deklaracji, urząd może bowiem wezwać każdą osobę wykonującą prace/działalność (także transgranicznie) do złożenia stosownych dokumentów również w późniejszym czasie — i bardzo często to robi.


Dopiero złożenie deklaracji (zerowej) i zaświadczenia z polskiego US pozwala urzędowi rozstrzygnąć, czy istnieją podstawy do opodatkowania w Niemczech — i stwierdzić wiążąco, czy obowiązek istniał. Ponadto bez rozstrzygnięcia ww. polskie firmy nie otrzymują z reguły wspomnianych wyżej przedłużeń Freistellungsbescheinigung.


Jest to standardowe i prawidłowe postępowanie ze strony urzędu, stąd dopóki urząd nie ma jasności czy powstał obowiązek podatkowy czy nie, zawsze rekomendujemy złożenie deklaracji (odrębnej za każdy rok).


Szereg informacji znajdziecie Państwo także na naszej stronie w publikowanych artykułach związanych z tą tematyką:

Rozliczenie podatkowe przy małych dochodach
Rozliczenie podatkowe przy małych dochodach

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget