Rozliczenie podatkowe przy małych dochodach

Czy muszę rozliczać sie w Niemczech jeżeli miałem niewielkie dochody?


Częstym pytaniem, pojawiającym się wśród osób pracujących dorywczo w Niemczech jest, czy powinny one złożyć w Niemczech deklarację podatkową na koniec roku. Panuje powszechne przekonanie, że nie ma takiego obowiązku. O ile w przypadku wykonywania umowy o pracę (tzw. Minijob), tak z reguły rzeczywiście jest — pracodawca odprowadza tutaj ryczałtowe składki na ubezpieczenie społeczne i podatek, o tyle w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (Gewerbe), sytuacja jest zgoła odmienna.


Na prowadzących działalność gospodarczą zawsze ciąży obowiązek rozliczenia się w Niemczech z podatku dochodowego. Jeżeli osoba wykonująca Gewerbe nie miała w tym czasie dochodów w Polsce lub były one bardzo niskie — należy zawnioskować o potraktowanie w Niemczech jako osoby podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na wniosek (§ 1 ust. 3 niem. ustawy o podatku dochodowym — EStG). Takie rozliczenie możliwe jest co do zasady do 4 lat wstecz — na taki okres można uzyskać stosowne zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego, które jest konieczne do złożenia ww. wniosku wraz z deklaracją. W innym przypadku, nie składając deklaracji i uszczuplając w ten sposób niemiecki budżet, popełnia się przestępstwo podatkowe. Podatek dochodowy wynosi bowiem ok 25% zarobionej sumy.


W przypadku osób, które zakończyły już pracę w Niemczech pojawia się wtedy często pytanie, jak długo należy obawiać się wszczęcia postępowania przez niemieckie organy. Okres przedawnienia wynosi w przypadku działania zamierzonego nawet do 13 lat, licząc od końca roku, w którym należało się rozliczyć.


Wiele osób obawia się, czy niemieckie organy nie wydały w ich sprawie jakiejś decyzji bez ich wiedzy, i czy na granicy nie spotkają ich z tego powodu nieprzyjemności. W przypadku wydania ew. decyzji w tym zakresie muszą być one prawidłowo doręczone — w innym przypadku można je łatwo podważyć, powołując się na ich nieotrzymanie. Termin na wniesienie odwołania biegnie wtedy na nowo, a należności podatkowe mogą być już wtedy przedawnione, szczególnie jeżeli niemiecki urząd nie wykaże działania umyślnego. Więcej na ten temat również tutaj. Natomiast ogólne informacje na temat niemieckich rozliczeń znajdziecie Państwo w tym miejscu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget