Podatnicy rozliczający się w Niemczech otrzymają zwrot za nadpłacone odsetki


W lipcu 2022 roku w Niemczech obniżone zostały odsetki od zaległych płatności podatkowych. Miesięczna oraz roczna stopa procentowa, które kolejno – wynosiły dotychczas 0,5% oraz 6%, decyzją nowego rozporządzenia spadły do wartości 0,15% i 1,8%. Nadliczone odsetki za zaległości podatkowe będą zwrócone podatnikom przez Urząd Skarbowy.


Wysokość obowiązujących do lipca 2022 roku odsetek uznana została za niekonstytucyjną. Federalny Trybunał Konstytucyjny zauważa, iż obowiązująca od 2014 roku stopa procentowa działa na dużą niekorzyść podatników i w rezultacie przyczynia się do nierównego traktowania dłużników, których podatek został oszacowany z opóźnieniem, względem pozostałych.


Należy jednak zwrócić uwagę, iż nadliczone odsetki dotyczą również zwrotów podatkowych.


Nowe rozporządzenie obowiązuje z mocą wsteczną od stycznia 2019 roku. Podatnicy, którzy rozliczali się za ten rok oraz następne – dostaną zwrot różnicy za nadpłacone odsetki. Natomiast podatnicy, którzy zwrot podatku otrzymali z odsetkami za opóźnienie, będą musieli tę różnicę – według stopy z nowego rozporządzenia – zwrócić do Urzędu Skarbowego.


Rząd Federalny swoją decyzję o ustaleniu nowych, stałych stóp procentowych opiera o dążenie do przejrzystości, skutecznej komunikacji, jednolitości, niezawodności oraz zmniejszonej biurokracji. Wedle tych wartości odrzucił pomysł elastycznej stopy procentowej.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget