Kindergeld z firmą ale bez miejsca zamieszkania w Niemczech

Zgodnie z niemieckim prawem podatkowym, osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Niemczech, ale uzyskują tam przychód, mogą być uznane za podlegające tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na wniosek. Taki wniosek składany jest wraz z niemiecką deklaracją podatkową.



Po rozpatrzeniu pozytywnie ww. wniosku i uzyskaniu odpowiedniej decyzji podatkowej możesz co do zasady ubiegać się o Kindergeld. Jednakże zgodnie z zasadą tzw. miesięcznych wpływów (Zuflussprinzip), prawo do Kindergeld przysługuje tylko za te miesiące, w których uzyskiwałeś przychody w Niemczech.

W przypadku braku miejsca zamieszkania w Niemczech ważne jest, abyś miał stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wystarczy samo wynajmowanie pomieszczeń — musisz w Niemczech również prowadzić działalność gospodarczą.

Aby udowodnić, że uzyskujesz dochody w Niemczech, należy przedstawić faktury z opisem świadczonych usług i okresem ich wykonania, oraz potwierdzenie otrzymania płatności za te usługi. Jeśli otrzymujesz płatności gotówką, potrzebujesz potwierdzenia od kontrahenta, że faktycznie dokonał płatności. Przy czym dokumenty takie jak faktury własnymi z notatkami o płatności gotówką są uważane jedynie za dokumenty prywatne i nie są wystarczające.


Możliwe jest natomiast wykazywanie uzyskania dochodów metodą „nie wprost”, polegającą na wskazaniu, że jeżeli zadeklarowano w Niemczech w danym roku podatkowym dochody, to musiały one w jakimś czasie zostać uzyskane i niemiecka Kasa Rodzinna nie może „ryczałtowo” stwierdzić, że sam brak potwierdzenia od kontrahenta oznacza, że nie uzyskało się w danym miesiącu przychodu w Niemczech.


W opisanej powyżej sytuacji należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną zależność.


Otóż Kindergeld można uzyskać jedynie na 6 miesięcy wstecz, natomiast decyzja podatkowa z reguły wydawana jest dużo później, bo po upływie roku podatkowego. Jeżeli jednocześnie nie pobieram 500+ w Polsce, na co można powołać się później, składając wniosek w Niemczech, należy złożyć wniosek niezwłocznie i następnie wystąpić o zawieszenie postępowania do czasu uzyskania niemieckiej decyzji podatkowej.


Podsumowując, aby ubiegać się o Kindergeld w Niemczech bez posiadania tam miejsca zamieszkania, należy spełniać kilka wymogów:



Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget