Niemieckie świadczenia dla bezrobotnych dla osób niemieszkających w Niemczech

Jeżeli na stałe nie zamieszkujesz w Niemczech, w większości przypadków, po utracie pracy, nie przysługują Ci niemieckie świadczenia dla bezrobotnych. Ale... istnieje wyjątek od tej reguły.Zasady dotyczące nieprzyznawania świadczeń dla osób niezamieszkałych w Niemczech zostały ustanowione z myślą o utrzymaniu stabilności systemu opieki społecznej w krajach członkowskich UE, ograniczając dostęp do świadczeń dla osób, które nie zamieszkują w danym kraju na stałe. W takim wypadku powinieneś ubiegać się o świadczenia dla bezrobotnych w Polsce, gdzie masz swoje stałe miejsce zamieszkania.


Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, który dotyczy osób ubiegających się o tzw. transfer świadczeń do Polski. Jeżeli zdecydujesz się na tę formę wypłaty świadczeń, w pierwszym miesiącu od utraty pracy zobowiązany jesteś do dostępności na niemieckim rynku pracy. W praktyce oznacza to regularne stawianie się w niemieckim urzędzie pracy.


Zasadniczo, niemiecki urząd pracy ma jednak możliwość zwolnienia Cię z tego obowiązku, jeżeli złożysz odpowiedni wniosek. Znaczna elastyczność tych wymagań pokazuje, że system niemiecki jest w pewnym stopniu dostosowany do zmieniających się warunków rynku pracy i potrzeb osób bezrobotnych.


Transfer świadczeń ma na celu wypłacanie niemieckich świadczeń dla bezrobotnych przez pierwsze 3 do 6 miesięcy bezrobocia za pośrednictwem polskiego urzędu pracy. W tym celu stosuje się unijny formularz U2, który jest dostępny do pobrania online. Formularz ten stanowi oficjalne potwierdzenie przez niemieckie władze Twojego statusu bezrobotnego w Niemczech i pozwala na transfer świadczeń do Polski.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget