Z jakimi rodzajami umów o pracę możemy się spotkać w Niemczech?


Czy wiesz, że w Niemczech umowa o pracę nie wymaga umowy o pracę? Czy to oznacza, że podejmując legalnie pracę, mogę nie dostać żadnego dokumentu, który to potwierdza. Oczywiście, że nie. Zanim jednak to wyjaśnimy, warto wspomnieć, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, możemy spotkać się z kilkoma rodzajami umów o pracę. Do najważniejszych należą:Brak wymogu formy pisemnej, ale...


Jak już wspomnieliśmy, w Niemczech umowa o pracę nie wymaga formy pisemnej, jednak ustawa zobowiązuje pracodawcę do spisania najważniejszych informacji dotyczących stosunku pracy. W tym:Taki dokument taki pracodawca musi podpisać i przedłożyć pracownikowi najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia stosunku pracy. Choć umowa o pracę nie musi mieć formy pisemnej, to w praktyce dokument, jaki pracodawca przedkłada pracownikowi, jest właśnie umową o pracę.


Co jeszcze warto wiedzieć?


Po pierwsze, umowy niemieckie są dość obszerne – zawierają średnio od 5 – 15 stron. Wynika to z faktu, że niemieckie prawo pracy jest bardzo elastyczne i konkretna umowa musi zawierać wszystkie konieczne zapisy prawne.


Po drugie, pracodawca nie musi przekazać umowy w języku zrozumiałym dla pracownika. Co zrobić w przypadku, gdy umowa jest w języku niemieckim i nie do końca rozumiesz, to, co jest w niej zawarte? Najlepiej jest poinformować pracodawcę, że podpiszesz umowę, gdy ta zostanie przetłumaczona. Nigdy nie należy podpisywać dokumentów, które nie są do końca zrozumiałe.


Po trzecie, od 2002 roku, zapisy w umowach o pracę podlegają regulacjom, wynikającym z przepisów o Ogólnych Warunkach Umów. Podlegają więc rygorystycznej kontroli ustawowej i sądowniczej.


Oczywiście, w przypadku jakichkolwiek niejasności, czy nieporozumień z niemieckim pracodawcą, jesteśmy w stanie pomóc rozwiązać daną sytuację.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget