Kindergeld – gdy dziecko uczy się i pracuje

Gorącym tematem po wprowadzeniu w Polsce świadczeń 500+ jest wypłata zasiłku Kindergeld na dorosłe dzieci uczące się


Co do zasady Kindergeld przysługuje do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Ma to miejsce jednak tylko w wypadku, gdy po ukończeniu szkoły średniej przystępuje ono do dalszej nauki (Ausbildung). Taka nauka uprawnia do Kindergeld jedynie w sytuacji, gdy zajęcia trwają więcej niż 10 godzin tygodniowo. Często bywa tak, że dorosłe dziecko - szczególnie gdy uczestniczy w studiach zaocznych lub wieczorowych - równocześnie pracuje.


Zgodnie z niemieckimi przepisami praca nie większa niż na pół etatu nie wyłącza prawa do Kindergeld. Wydaje się, że w niektórych sytuacjach nawet praca na więcej niż pół etatu nie spowoduje utraty prawa do zasiłku.


Federalny Trybunał Finansowy w świeżo opublikowanym wyroku z dn. 11.12.2018 r., sygn. Az. III R 26/18 orzekł mianowicie, że po tylko po ukończeniu pierwszych studiów, bądź po uzyskaniu wykształcenia zawodowego, Kindergeld przysługuje wtedy, gdy dziecko pracuje nie więcej niż 20 godzin tygodniowo. Jeżeli więc pierwsze studia się jeszcze nie skończyły (z reguły tak właśnie będzie w przypadku licencjatu bądź kontynuacji tego samego kierunku na studiach magisterskich) - ograniczenie pracy do pół etatu nie powinno mieć zastosowania.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget