Kindergeld – gdy dziecko uczy się i pracuje

Gorącym tematem po wprowadzeniu w Polsce świadczeń 500+ jest wypłata zasiłku Kindergeld na dorosłe dzieci uczące się


Co do zasady Kindergeld przysługuje do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Ma to miejsce jednak tylko w wypadku, gdy po ukończeniu szkoły średniej przystępuje ono do dalszej nauki (Ausbildung). Taka nauka uprawnia do Kindergeld jedynie w sytuacji, gdy zajęcia trwają więcej niż 10 godzin tygodniowo. Często bywa tak, że dorosłe dziecko - szczególnie gdy uczestniczy w studiach zaocznych lub wieczorowych - równocześnie pracuje.


Zgodnie z niemieckimi przepisami praca nie większa niż na pół etatu nie wyłącza prawa do Kindergeld. Wydaje się, że w niektórych sytuacjach nawet praca na więcej niż pół etatu nie spowoduje utraty prawa do zasiłku.


Federalny Trybunał Finansowy w świeżo opublikowanym wyroku z dn. 11.12.2018 r., sygn. Az. III R 26/18 orzekł mianowicie, że po tylko po ukończeniu pierwszych studiów, bądź po uzyskaniu wykształcenia zawodowego, Kindergeld przysługuje wtedy, gdy dziecko pracuje nie więcej niż 20 godzin tygodniowo. Jeżeli więc pierwsze studia się jeszcze nie skończyły (z reguły tak właśnie będzie w przypadku licencjatu bądź kontynuacji tego samego kierunku na studiach magisterskich) - ograniczenie pracy do pół etatu nie powinno mieć zastosowania.

Jeśli masz pytania dotyczące wymienionych zagadnień lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Zaproponujemy najkorzystniejszą dla Ciebie formę współpracy i podejmiemy skuteczne działania.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget