Zamknięcie granic a Kindergeld. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu do Familienkasse.


W nocy z 14 na 15.03.2020 Polska zamknęła granice ze względu na epidemię wirusa Covid-19. Wiele osób zdecydowało się wziąć urlop lub w ogóle zrezygnować z pracy w Niemczech i już teraz wrócić do Polski. Niektóre uczynią to w najbliższych dniach i tygodniach.


Pojawia się w związku z tym pytanie, czy jeżeli wróciłem do Polski w wyniku Covid-19, czy nadal przysługuje mi Kindergeld?


To zależy w dużej mierze od tego, czy dalej jestem zatrudniony i uzyskuję wynagrodzenie z Niemiec. Jeżeli tak — np. jako osoba urlopowana lub uzyskująca świadczenia chorobowe (Krankengeld), czy też świadczenia dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) w ramach tzw. transferu świadczeń do Polski (do 3 miesięcy) - nadal będzie przysługiwało mi Kindergeld.


Jeżeli jednak nie jestem już związany z Niemcami — świadczenia należą się tylko do końca miesiąca, w którym pracowałem. O tym fakcie należy poinformować niemiecki organ — Familienkasse. Niezrobienie tego może nawet skutkować niemieckim postępowaniem karnoskarbowym — jeżeli świadczenia nadal były nienależnie wypłacane.Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy oraz podejmiemy skuteczne działania.Pomoc prawna w Niemczech dla Polaków oraz dla polskich firm w związku z epidemią koronawirusa COVID-19