Zamknięcie granic a Kindergeld. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu do Familienkasse.


W nocy z 14 na 15.03.2020 Polska zamknęła granice ze względu na epidemię wirusa Covid-19. Wiele osób zdecydowało się wziąć urlop lub w ogóle zrezygnować z pracy w Niemczech i już teraz wrócić do Polski. Niektóre uczynią to w najbliższych dniach i tygodniach.


Pojawia się w związku z tym pytanie, czy jeżeli wróciłem do Polski w wyniku Covid-19, czy nadal przysługuje mi Kindergeld?


To zależy w dużej mierze od tego, czy dalej jestem zatrudniony i uzyskuję wynagrodzenie z Niemiec. Jeżeli tak — np. jako osoba urlopowana lub uzyskująca świadczenia chorobowe (Krankengeld), czy też świadczenia dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) w ramach tzw. transferu świadczeń do Polski (do 3 miesięcy) - nadal będzie przysługiwało mi Kindergeld.


Jeżeli jednak nie jestem już związany z Niemcami — świadczenia należą się tylko do końca miesiąca, w którym pracowałem. O tym fakcie należy poinformować niemiecki organ — Familienkasse. Niezrobienie tego może nawet skutkować niemieckim postępowaniem karnoskarbowym — jeżeli świadczenia nadal były nienależnie wypłacane.


Pomoc prawna w Niemczech dla Polaków oraz dla polskich firm w związku z epidemią koronawirusa COVID-19

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget