Pracujący w Niemczech emeryt a świadczenia chorobowe Krankengeld

Pracujący w Niemczech emeryci często zastanawiają się, czy mają prawo do świadczeń chorobowych zwanych Krankengeld. Prawo w tym zakresie jest jednak skomplikowane i zależne od wielu czynników.Wpływ emerytury na wysokość świadczeń chorobowych

Główną zasadą jest, że jeśli emerytura jest przyznawana podczas pobierania Krankengeld, prawo do świadczeń chorobowych może być albo wyłączone całkowicie, albo też kwota Krankengeld może zostać obniżona o kwotę wypłacanej emerytury.


Zasady dotyczące emerytury w Polsce i w Niemczech

Dotyczy to zarówno emerytury wypłacanej w Polsce jak i w Niemczech, szczególnie jeżeli osiągnęliśmy już wiek emerytalny określony w niemieckich przepisach.


Możliwość zwrotu kosztów dla kasy chorych

Jeżeli mimo to kasa chorych wypłaciła świadczenia chorobowe - przysługuje jej prawo do zwrotu kosztów od ubezpieczyciela emerytalnego. W ten sposób wprawdzie dostaniemy świadczenie chorobowe, ale nasza emerytura zostanie przez pewien czas obniżona.


Regulacje prawne w niemieckim kodeksie socjalnym V (SGB V)

Wspomniane wyżej wyłączenie lub obniżenie Krankengeld jest regulowane w § 50 niemieckiego kodeksu socjalnego V (SGB V).


Składki zdrowotne dla pracujących emerytów w Niemczech

W zamian za to, pracujący emeryt płaci w Niemczech obniżone składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget