Praca na okresie próbnym w Niemczech


W Niemczech, podobnie jak w Polsce, zanim pracodawca zatrudni Cię na stałe, może zatrudnić Cię na okres próbny. Jest to czas, w którym pracodawca sprawdza Twoje umiejętności oraz Twoją przydatność dla przedsiębiorstwa.


Okres próbny może trwać maksymalnie 6 miesięcy, a okres wypowiedzenia podczas okresu próbnego wynosi 2 tygodnie (§ 622 Abs. 3 BGB). Warto dodać, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia obowiązuje zarówno pracownika, jak i pracodawcę.


Co należy wiedzieć na temat wypowiedzenie umowy w czasie okresu próbnego?


Pamiętaj, że będąc na okresie próbnym, nie podlegasz przepisom ustawy o ochronie pracowników przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę (§1 Abs. 1 Kündigungsschutzgesetz – KSchG). Oznacza to, w okresie próbnym możesz dostać od pracodawcy wypowiedzenie bez podania przyczyny.


Takie wypowiedzenie musi być w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem pracodawcy. Wypowiedzenie możesz dostać nawet wtedy, gdy w chwili wypowiedzenia przebywasz na zwolnieniu lekarskim. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może nawet wypowiedzieć Ci umowę bez zachowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.


Czy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę podczas okresu próbnego przysługuje Ci odprawa?


Niestety nie. Oczywiście należy Ci się wynagrodzenie za wszystkie przepracowane dni, także te w okresie trwania wypowiedzenia. Jednakże poza należnym wynagrodzeniem zwykle nie przysługuje Ci żadna dodatkowa zapłata. Wyjątki w tym zakresie mogą istnieć w przypadku, jeśli pracownik udowodni, że dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie nie było prawnie skuteczne.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget