Obowiązek zgłoszeniowy dla firm wysyłających do Niemiec pracowników w branży elektrycznej


Firmy branży budowlanej, oddelegowujące do Niemiec pracowników mają także, obok obowiązku zgłoszenia do niemieckiej Kasy Urlopowej - o czym pisaliśmy wcześniej: Prace budowlane i elektryczne w Niemczech a podatki — obowiązek dokonywania zgłoszeń wykonywanych prac poprzez portal internetowy meldeportal-mindestlohn.de do niemieckich organów celnych (Zoll).


W ostatnim czasie coraz więcej wątpliwości pojawia się w przypadku firm wysyłających do Niemiec elektryków.


Wiąże się to z faktem, iż od dnia 01.01.2020 za ogólnie obowiązujący został uznany zbiorowy układ pracy dotyczący branży „rzemiosła elektrycznego” — Elektrohandwerk, wskazujący jednocześnie, że chodzi tutaj o branżę objętą ww. obowiązkiem zgłoszeniowym. Niemieckie organy celne wnioskują z tego, iż zakresem obowiązywania ww. zbiorowego układu pracy objęte są wszelkie prace elektryczne.


Z drugiej jednak strony niemiecka ustawa o oddelegowaniu — Arbeitnehmer-Entsendegesetz oraz powiązane z nią rozporządzenie o przedsiębiorstwach branży budowlanej — Baubetriebe-VO, wyraźnie wyłączają ze swojego zakresu branżę „instalacji elektrycznych” — Elektroinstallation.


W związku z tym, że nie jest jasne czy oba te pojęcia dotyczą tego samego typu działalności — a wiele przemawia za tym, że nie, m.in. fakt, że z zakresu branży „rzemiosła elektrycznego” wyraźnie wyłączone są prace o charakterze przemysłowym (nierzemieślniczym) - mamy do czynienia z niepewnym stanem prawnym.


Stąd też bezpieczniejszym prawnie rozwiązaniem wydaje się na tę chwilę, o ile nie spowoduje to niekorzystnych ekonomicznie konsekwencji na innych polach, dokonywanie stosownych zgłoszeń — przynajmniej dopóki ww. kwestia nie zostanie rozstrzygnięta sądownie.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget