Zmiana prawna dotycząca umów pracowników wysyłanych do Niemiec

Nowe obowiązki dla firm od sierpnia 2020


Do dnia 30 lipca 2020 r. kraje unijne mają czas na wdrożenie znowelizowanej dyrektywy 96/71/EG. W ramach noweli przewidziano zmianę reżimu prawnego dotyczącego umów pracowników wysyłanych do innego unijnego kraju, w ten sposób, że po upływie 12 miesięcy (względnie 18 miesięcy) do umowy o pracę takiego pracownika zastosowanie znajdzie prawo kraju, w którym ten pracownik wykonuje pracę.


Nie jest jasnym, czy w takim przypadku nie dojdzie również do przejścia takiego pracownika do systemu opieki społecznej kraju, do którego pracownik został wysłany.


Oznaczać to może, że polskie przedsiębiorstwo, wysyłając swoich pracowników do Niemiec musi liczyć się ze zmianą umowy o pracę z warunków polskich na niemieckie, dodatkowo pracownik ten może zostać objęty niemieckim systemem ubezpieczenia społecznego i nie będzie podlegał ZUS-owi.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget