Nowe ulgi podatkowe dla osób rozliczających się w Niemczech

Dowiedz się, jakie z jakich ulg możesz skorzystać


W związku z kryzysem oraz rosnącą inflacją, rząd Niemiec wprowadził szereg środków ochronnych - w tym m.in. 3 pakiety pomocy o łącznej wartości ok. 100 mld euro - mających za zadanie ochronić obywateli oraz gospodarkę przed skutkami inflacji, gwałtownym wzrostem kosztów energii oraz wyższymi podatkami.


Z punktu widzenia Polaków pracujących w Niemczech, najważniejsze kwestie dotyczą dodatkowych ulg podatkowych, zwiększonych dodatków i zasiłków socjalnych oraz zmiany podejścia państwowych organów finansowych do kwestii nakładania zaliczek na podatek oraz egzekucji należności. Najważniejszą sprawą, o której należy wspomnieć, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku (Grundfreibetrag), która wynosić będzie odpowiednio:


Dla osób rozliczających się wspólnie powyższe kwoty są podwojone. Ponadto do poziomu 18 130 EUR ( 36 260 EUR w przypadku rozliczania wspólnego) podniesiona została również kwota wolna przy naliczaniu dodatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag).

Pozostałe pakiety pomocowe obejmują m.in. następujące ulgi:


Odpisy od podatku:


Dodatki i zasiłki:


Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów oraz najwyższych państwowych organów finansowych urzędy skarbowe powinny również na wniosek podatnika odraczać należne podatki, korygować zaliczki na podatek dochodowy oraz odraczać egzekucję nałożonych zobowiązań.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget