Praca transgraniczna z domu czyli Home Office w niemieckich realiach

O czym warto wiedzieć wykonując pracę z domu?


W ostatnim czasie praca z domu (Home Office) jest wykonywana coraz częściej również przy pracy transgranicznej — zarówno przy prowadzeniu firmy, jak i przy zatrudnieniu na umowę o pracę.


O ile praca z Polski zachowuje charakter tymczasowy, co do zasady podatek do tak wykonywanej pracy odprowadzany jest w Niemczech. Również odliczenia kwalifikowane są wtedy wg niemieckich przepisów.


W przypadku odliczenia kosztów Home Office / Arbeitszimmer dostępne są następujące możliwości:


1. Odliczenie tzw. Arbeitszimmer do 1250,- Euro.

Do tego odliczenia potrzebujemy wyraźnego polecenia ze strony pracodawcy do pracy wyłącznie w domu, w tym czasie firma (biuro) powinna być zamknięta i nie ma możliwości pracy w innym miejscu niż w domu.


Pomieszczenie w domu musi spełniać następujące wymagania:


Do udokumentowania posiadania takiego pomieszczenia w przypadku pytań kontrolnych urzędu niezbędne będzie:


W ramach tego odliczenia można również odliczyć zatrudnienie pomocy domowej, ich proporcjonalne wynagrodzenie za pokwitowaniem. Pomoc domowa musi być jednak legalnie zarejestrowana! A także koszty remontu i materiałów, jak również wyposażenie pokoju, takie jak lampy, zasłony, dywany, jak również meble i narzędzia związane z funkcją są odliczane po przedstawieniu faktury, niezależnie od tego, czy jest ona wyższa, czy niższa niż 150 euro.


2. Odliczenie 600,- Euro tzw. Home Office.

Jeśli istnieje możliwość pracy w biurze, ale pracodawca zaleca jednak pracę w domu; niezależnie od tego, czy pracownik ma miejsce, które jest wyłącznie przeznaczone do pracy czy też jest to inne pomieszczenie gospodarcze i służy również do pracy.


W takim przypadku możliwe jest odliczenie proporcjonalnych kosztów wynajmu, kosztów rachunków za gaz, prąd itp. W tym przypadku liczy się 5 Euro za każdy przepracowany dzień wyłącznie w domu (maksymalnie 600,- Euro, tj. za 120 dni).


Kwota 600,- Euro jest składową Werbungskostenpauschal (ogólnych kosztów pracy), wiąże się to więc z tym, że koszty te razem nie mogą przekraczać więcej niż 1000,- Euro. Jako Werbungskosten traktowane są m.in. odliczenia z tytułu ubrań roboczych, telefonu, dokształcania.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget