Wymeldowanie z niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego przy powrocie do Polski

Jak ustrzec się konieczności opłacania składek za ubezpieczenie niemieckie ubezpieczenie zdrowotne

Kończąc pracę i pobyt na terenie Niemiec, wiele osób nie informuje o tym niemieckiej Kasy Chorych (Krankenkasse), w której dotąd były ubezpieczone. Najczęściej zakładają, że zrobi to ich były pracodawca. O ile pracodawcy rzeczywiście informują Kasę Chorych o zakończeniu stosunku pracy, nie podają jednak informacji o wyjeździe byłego pracownika do Polski - tym bardziej że takiej informacji z reguły nie posiadają i nie mają też takiego obowiązku. Kasa Chorych, nie wiedząc, że jej ubezpieczony opuścił Niemcy, przyjmuje wtedy automatycznie, że dana osoba dalej przebywa na terytorium Niemiec. Ponieważ w przypadku pobytu na terenie Niemiec mamy obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, Kasa Chorych przekształca nasze dotychczasowe ubezpieczenie w ramach stosunku pracy w tzw. ubezpieczenie dobrowolne (freiwillige Versicherung), co wiąże się z bardzo wysoką składką, sięgającą 700 EUR miesięcznie. Takie składki naliczane są automatycznie, a informacje o naliczeniach wysyłane na dotychczasowy adres zamieszkania w Niemczech. Bywa więc, że osoba, która nie ma już dostępu do swojej niemieckiej skrzynki pocztowej, dowiaduje się o naliczonych składkach dopiero po kilku latach, kiedy ich suma wynosi kilka, a nawet kilkanaście tysięcy euro.


W takiej sytuacji nie jesteśmy jednak bez wyjścia. Kasa Chorych musi bowiem wcześniej poinformować swojego ubezpieczonego o fakcie przekształcenia ubezpieczenia i udowodnić, że doręczyła mu tę informację. Ponieważ pisma z Krankenkasse z reguły wysyłane są zwykłą pocztą, wykazanie tego przez Kasę Chorych jest w zasadzie niemożliwe - chyba że przyznaliśmy w jakiś inny sposób otrzymanie takiego pisma, np. dzwoniąc do Kasy i pytając o jego treść itp. Innym sposobem jest wykazanie, że nie podlegaliśmy już pod niemiecki system ubezpieczeń społecznych, ponieważ np. podjęliśmy pracę w Polsce. Kasa Chorych w takiej sytuacji z reguły anuluje naliczone składki. Jeżeli tego odmawia, zgodnie z niemieckim prawem przysługuje nam możliwość złożenia odwołania oraz skierowania sprawy do niemieckiego Sądu Socjalnego (Sozialgericht).


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget