Bauabzugsteuer - zwrot czy potrącenie z innymi podatkami?

Bauabzugsteuer, czyli podatek od budowlany, to specjalny rodzaj podatku stosowany w Niemczech. Dotyczy on przedsiębiorców zlecających prace budowlane, którzy zobowiązani są do zatrzymania 15% wartości usług i przekazania ich do urzędu skarbowego, o ile zleceniobiorca nie przedłoży im specjalnego zwolnienia, Freistellungsbescheinigung.Naliczanie i odliczanie Bauabzugsteuer

Jak podatek ten jest naliczany i jak może być odliczony od innych podatków, jest określone w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie z nimi kwota potrącona z wynagrodzenia może zostać zaliczona na inne podatki, w szczególności:Jeżeli natomiast chcielibyśmy odzyskać nadpłacony podatek w gotówce, musimy zrobić to na urzędowym formularzu i mamy na to tylko dwa lata, licząc od końca drugiego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym zgłoszono potrąconą kwotę.


Wybór między zwrotem a potrąceniem

Decyzja o tym, czy lepiej jest ubiegać się o zwrot podatku czy o potrącenie go, zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Jeżeli jednak termin na zwrot już upłynął, nie pozostaje nam nic innego jak wnioskować o potrącenie zwrotu z innymi podatkami, jeżeli Finanzamt nie zrobi tego z urzędu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget