Z jakich przyczyn może nastąpić wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?

Regulacje w niemieckim kodeksie cywilnym


Podejmując pracę w Niemczech, należy mieć świadomość, że pracodawca może nam wypowiedzieć umowę o pracę. Przyczyny są różne i mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika.


Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z przyczyn leżących w sferze organizacyjnej przedsiębiorstwa, do których zalicza się np.: zmiany w strukturach organizacyjnych firmy, ograniczenie lub wyłączenie produkcji, przebranżowienie lub przeniesienie produkcji za granicę.


Innymi przyczynami, które leżą już poza strefą organizacyjną pracodawcy, należą np.: brak zamówień, spadek obrotów, czy rynkowe zmiany strukturalne. Stąd nasuwa się praktyczny wniosek, że warto bacznie obserwować to, co dzieje się w przedsiębiorstwie, w którym aktualnie jesteśmy zatrudnieni.


Jednak pracodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracownika, do których zaliczamy przyczyny leżące w osobie pracownika oraz przyczyny leżące w zachowaniu pracownika.


Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z przyczyn leżących w osobie pracownika, jeśli:


Jeżeli pracodawca zwalnia z przyczyn leżących po jego stronie bądź leżących w osobie pracownika, powinien dokonać tzw. wyboru socjalnego - tzw. zwalniać pracowników którzy są w lepszej sytuacji socjalnej (np. są młodsi, mniej dawno przyjęci itp.). Nie musi tego wprawdzie uzasadniać na wypowiedzeniu, jednakże jeżeli tego nie zrobił i nie będzie w stanie wykazać tego przez Sądem, z reguły nasz pozew o przywrócenie do pracy będzie zasadny.


Powyższe zasady nie dotyczą mikrofirm zatrudniających poniżej 10 osób, oraz sytuacji w której nie przepracowaliśmy jeszcze u danego pracodawcy 6 miesięcy.


Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z przyczyn leżących w zachowaniu pracownika, jeśli wystąpiło poważne ciężkie i zawinione naruszenie obowiązków pracowniczych, do których należy np.:

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget