Zabrano mi w Niemczech prawo jazdy — co robić?


W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających lub podejrzenia prowadzenia samochodu z rażącym naruszeniem zasad ruchu drogowego z reguły otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech.


Taki zakaz wydawany jest na określony czas bądź przez policję, bądź przez właściwy urząd ds. ruchu drogowego.


Po wpisie do systemu prawo jazdy jest odsyłane do właściwego polskiego urzędu, który je wydał. Na jego podstawie nadal można poruszać się co do zasady pojazdami w Polsce.


Nawet jeżeli prawo jazdy nie zostanie zatrzymane od razu, postępowanie prowadzone może być dalej przed policją i prokuraturą, a następnie Sądem.


Prokuratura może wystąpić do Sądu albo z aktem oskarżenia (wtedy odbędzie się rozprawa, na której obecność jest obowiązkowa), albo może wydać jedynie tzw. nakaz karny (Strafbefehl). Jeżeli od takiego nakazu nie wniesie się odwołania, po upływie terminu na jego wniesienie sprawa się kończy (nakaz się uprawomocnia). W takim nakazie z reguły orzekana jest grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec na czas określony lub na stałe (tzw. zatarcie następuje tu efektywnie po 13 latach).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget