Kwarantanna a praca/firma w Niemczech

Informacje dla osób pracujących lub prowadzących firmę w Niemczech

Aktualizacja 4.05.2020.

Od 4. maja osoby wracające z Niemiec z wyjazdu w celach zarobkowych są ponownie zwolnione z obowiązku kwarantanny. Dotyczy to zarówno osób wykonujących w Niemczech działalność gospodarczą, jak i pracowników. Zmienił się jednocześnie zakres ograniczeń — o ile przed wprowadzeniem kwarantanny przepis dotyczył wyłącznie pracowników przygranicznych, a więc wykonujących pracę do 50 kilometrów w głąb Niemiec, o tyle nowa regulacja obejmuje swoim zakresem już całe terytorium Niemiec. Tak więc zwolnieniem z kwarantanny będą objęte również osoby pracujące np. w Monachium, Zagłębiu Ruhry czy Berlinie. Nie jest już także konieczne wykazywanie zamieszkania na terenach przygranicznych po polskiej stronie.
W nocy z 14 na 15.03.2020 Polska zamknęła granice ze względu na epidemię wirusa Covid-19. Z treści rozporządzenia ministra zdrowia wynika, że przewidziana w przepisach kwarantanna ma nie dotyczyć osób wyjeżdżających do Niemiec w celach zarobkowych.


Wiele osób pracujących lub prowadzących firmę w Niemczech próbuje uzyskać informacje, czy stosuje się wobec nich ww. przepisy poprzez udostępnioną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych infolinię, która jednak na tę chwilę (15.03.2020) jest przeciążona.


Pozostaje więc ustalenie, jak wygląda praktyka stosowana przez służby cele i graniczne. Na ten moment wychodzą one z założenia, że regulacja dotyczy wyłącznie pracy i działalności przygranicznej — do ok. 50 km w głąb Niemiec.


Kolejnym częstym pytaniem jest, jakich dokumentów wymagają służby graniczne, aby udowodnić wykonywanie pracy /prowadzenie działalności przy granicy. Na ten moment może być to dowolny dokument, a więc umowa — o pracę bądź najmu, zaświadczenie pracodawcy, potwierdzenie zarejestrowania firmy itp.


Z pewnością w najbliższym czasie praktyka tutaj się unormuje.


Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy oraz podejmiemy skuteczne działania.


Pomoc prawna w Niemczech dla Polaków oraz dla polskich firm w związku z epidemią koronawirusa COVID-19