Również niemiecka gospodarka została poważnie dotknięta epidemią koronawirusa Covid-19. Wiele firm zmniejsza obroty, zatrudnienie lub zawiesza działalność.
Co zrobić, gdy pracodawca nagle informuje nas, że nie będziemy już u niego pracować, bądź też będziemy pracować mniej?
Jeżeli pracodawca wypowiedział nam umowę, możemy sprawdzić, czy zrobił to prawidłowo. Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę — szczególnie w zakładach pracy zatrudniających powyżej 10 osób — często można podważyć, co daje możliwość np. negocjowania z pracodawcą odprawy za zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Jeżeli pracodawca nie wypowiedział nam umowy, a jedynie wskazał, że nie mamy stawiać się do pracy — umowa co do zasady nadal obowiązuje i przysługuje nam pełne wynagrodzenie.
Jeżeli pracodawca wystąpił o tzw. postojowe (Kurzarbeit) — powinien nas o tym powiadomić. Mamy wtedy prawo wystąpić do niemieckiego urzędu pracy o częściowe wyrównanie utraconego w ten sposób wynagrodzenia (Kurzarbeitergeld).
Jeżeli pracodawca zbankrutował — o wypłatę wynagrodzenia (tzw. Insolvenzgeld) możemy zwrócić się w ciągu 2 miesięcy od daty otwarcia postępowania upadłościowego do niemieckiego urzędu pracy. Wniosek możemy również tutaj złożyć elektronicznie. Istotne jest — obok dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość ostatniego wynagrodzenia — uzyskanie od pracodawcy lub syndyka zaświadczenia o otwarciu postępowania upadłościowego.
Pomoc prawna w Niemczech dla Polaków oraz dla polskich firm w związku z epidemią koronawirusa COVID-19
Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)