Utrata pracy w Niemczech w związku z epidemią COVID-19

Mój niemiecki pracodawca zamknął działalność z powodu koronawirusa Covid-19. Co mam zrobić?

Również niemiecka gospodarka została poważnie dotknięta epidemią koronawirusa Covid-19. Wiele firm zmniejsza obroty, zatrudnienie lub zawiesza działalność.


Co zrobić, gdy pracodawca nagle informuje nas, że nie będziemy już u niego pracować, bądź też będziemy pracować mniej?


Jeżeli pracodawca wypowiedział nam umowę, możemy sprawdzić, czy zrobił to prawidłowo. Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę — szczególnie w zakładach pracy zatrudniających powyżej 10 osób — często można podważyć, co daje możliwość np. negocjowania z pracodawcą odprawy za zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.


Jeżeli pracodawca nie wypowiedział nam umowy, a jedynie wskazał, że nie mamy stawiać się do pracy — umowa co do zasady nadal obowiązuje i przysługuje nam pełne wynagrodzenie.


Jeżeli pracodawca wystąpił o tzw. postojowe (Kurzarbeit) — powinien nas o tym powiadomić. Mamy wtedy prawo wystąpić do niemieckiego urzędu pracy o częściowe wyrównanie utraconego w ten sposób wynagrodzenia (Kurzarbeitergeld).


Jeżeli pracodawca zbankrutował — o wypłatę wynagrodzenia (tzw. Insolvenzgeld) możemy zwrócić się w ciągu 2 miesięcy od daty otwarcia postępowania upadłościowego do niemieckiego urzędu pracy. Wniosek możemy również tutaj złożyć elektronicznie. Istotne jest — obok dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość ostatniego wynagrodzenia — uzyskanie od pracodawcy lub syndyka zaświadczenia o otwarciu postępowania upadłościowego.

Pomoc prawna w Niemczech dla Polaków oraz dla polskich firm w związku z epidemią koronawirusa COVID-19

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget