Jakie są podstawowe różnice pomiędzy polskim a niemieckim prawem pracy?

O czym warto wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?


Podejmując pracę w Niemczech, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że istnieją różnice pomiędzy polskim a niemieckim prawem pracy i dobrze jest je poznać, zanim podpiszemy umowę.


Zatem jakie są podstawowe różnice?


Warto wiedzieć, że w niemieckim ustawodawstwie nie ma odpowiednika polskiego kodeksu pracy. Co z tego wynika dla osób, które będą chciały podjąć pracę w Niemczech?


Po pierwsze, przepisy z zakresu prawa pracy rozproszone po wielu ustawach, dlatego może Ci być trudno w samodzielnym ich znalezieniu i odpowiednim zinterpretowaniu.


Po drugie, brak jest precyzyjnych regulacji praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy, dlatego wiele punktów umowy może być ustalanych indywidualnie.


Po trzecie, sam dokument umowy o pracę jest dużo bardziej obszerny niż w Polsce i zazwyczaj zawiera od 5 – 15 stron. Z czego to wynika? Chodzi o to, że sam dokument umowy musi zawierać zapisy, które w Polsce reguluje kodeks pracy. Dlatego tym bardziej warto przed podpisaniem umowy wyjaśnić z przyszłym pracodawcą wszystkie te zapisy umowy, które budzą niepokój lub są niezrozumiałe.


Generalnie powinniśmy mieć świadomość tego, że podpisywane w Niemczech umowy o pracę są bardziej elastyczne w kwestii kształtowania zasad współpracy, dlatego mogą występować duże różnice u poszczególnych pracodawców.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget