500+ i pełen Kindergeld jednocześnie - czy to teraz możliwe?

Od 1 czerwca 2022 roku obowiązują zmiany do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwanej popularnie "500+". Najbardziej istotną zmianą dla osób pracujących w Niemczech jest tutaj nowy przepis art. 5 pkt. 2b, który wpływa na świadczenia wychowawcze dla osób pracujących za granicą, ale korzystających z programu 500+.Nowy przepis art. 5 pkt. 2b

Art. 5 pkt. 2b brzmi następująco: "Jeżeli zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego ustawodawstwo polskie nie jest ustawodawstwem wyznaczonym jako mające pierwszeństwo, świadczenie wychowawcze przysługuje odpowiednio w wysokości określonej w ust. 1–2a."


Oznacza to, że - inaczej niż wcześniej - jeżeli pracujemy w Niemczech a nasz małżonek/partner przebywający w Polsce z dziećmi nie pracuje - przysługiwały nam będą oba zasiłki jednocześnie, w pełnej wysokości.


Odwołanie od obniżenia świadczenia

Jeżeli niemiecka Kasa Rodzinna w takiej sytuacji zdecydowałaby się obniżyć wypłacane świadczenie do wysokości tzw. dodatku dyferencyjnego, należy niezwłocznie wnieść odwołanie. Należy pamiętać, że mamy na to co do zasady 1 miesiąc. Po tym okresie decyzja niemieckiej Kasy Rodzinnej - mimo że będzie wadliwa, stanie się prawomocna i nie będzie się można już od niej odwołać wstecz.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget