Pytania o obowiązek VAT w Niemczech polskich podwykonawców budowlanych


Sytuacja 1

Jesteście Państwo podwykonawcami dla polskiej firmy (usługa na nieruchomości w Niemczech), dla której wystawiliście fakturę na polski NIP ze stawką NP i adnotacją odwrotne obciążenie. Czy w związku z tym powinniście się zarejestrować do VAT w Niemczech? I czy macie prawo zastosować stawkę NP?


Odpowiedź: Nie ma tu konieczności rejestracji do VAT w Niemczech. Na fakturze należy dodać zapis: „Übergang der Steuerschuldnerschaft nach § 13 b UStG — VAT obciąża nabywcę”.


Dla pełnego bezpieczeństwa prawnego należałoby pozyskać od zleceniodawcy dokument potwierdzający, że jest on podmiotem uprawnionym do przeniesienia na niego ciężaru VAT. Tutaj jest wniosek, jaki powinien złożyć zleceniodawca w niemieckim urzędzie skarbowym, jeżeli nie ma takiego dokumentu.

Sam formularz z krótką instrukcją dla urzędników jest dostępny na stronie niemieckiego ministerstwa finansów.


Sytuacja 2

Opis dokładnie jak w sytuacji 1, tylko że dodatkowo macie Państwo także własnego podwykonawcę. Czy Państwa podwykonawca też powinien wystawiać fakturę ze stawką NP i adnotacją odwrotnego obciążenia dla Państwa firmy i czy w takiej sytuacji musicie się Państwo rejestrować do VAT w Niemczech? Jaką stawkę zastosować przy wystawianiu faktury Państwa zleceniobiorca (podwykonawca), przy założeniu, że wszyscy są czynnymi podatnikami VAT.


Odpowiedź: Podwykonawca powinien wtedy wystawiać FV NP VAT jak Państwo w sytuacji 1.


Tutaj, jeżeli chcielibyście być Państwo w pełni rzetelni, należałoby się zarejestrować do VAT i składać — na początku co miesiąc — deklaracje miesięczne VAT. Powinniście Państwo także pozyskać opisany wyżej dokument potwierdzający, że jesteście uprawnieni do przejęcia obowiązku VAT.


Wiązałoby się to jednak z dodatkowym kosztem księgowym, a — o ile nie macie Państwo niemieckich faktur przychodzących zawierających niemiecki VAT oraz nie świadczycie usług budowlanych na rzecz osób fizycznych w Niemczech — podatek VAT naliczony w ten sposób podlegał będzie w 100% zwrotowi (czyli będzie dla Państwa neutralny).


Z tego powodu większość polskich firm budowlanych w podobnej sytuacji nie zgłasza się do VAT w Niemczech. W — wysoce nieprawdopodobnym — przypadku, gdyby niemiecki urząd skarbowy chciał naliczyć tu szacunkowo podatek, konieczne byłoby odwołanie od takiej decyzji szacunkowej, ze wskazaniem jak wyżej.


Jeśli masz pytania dotyczące wymienionych zagadnień lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Zaproponujemy najkorzystniejszą dla Ciebie formę współpracy i podejmiemy skuteczne działania.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget