Kindergeld a polski Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO)


Jeżeli rodzic otrzymuje Kindergeld (niemieckie świadczenie rodzinne) oraz kwalifikuje się do otrzymania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w Polsce (na przykład na kolejne nowo narodzone dziecko), pojawia się ważne pytanie – czy musi o tym poinformować niemiecki urząd Familienkasse?



Zasada koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wskazuje, że dwóch państw członkowskich nie może wypłacać jednocześnie świadczeń rodzicielskich za to samo dziecko.


Jeśli więc rodzic otrzymuje Kindergeld, ale spełnia również warunki do otrzymania RKO w Polsce, powinien zgłosić ten fakt niemieckiemu urzędowi Familienkasse, a także złożyć polski wniosek.


W praktyce oznacza to także, że jeśli rodzic otrzymuje Kindergeld w Niemczech, ale ma również prawo do RKO w Polsce, nie ma możliwości zdecydowania, które świadczenie chce otrzymywać. Możliwe będzie natomiast — w zależności od tego, który z członków rodziny mieszka / pracuje w Niemczech — przyjęcie jednego świadczenia w pełnej wysokości (na przykład RKO) i drugiego świadczenia w wysokości pomniejszonej o kwotę pierwszego świadczenia (na przykład Kindergeld).


Mimo że co do zasady ZUS informuje niemiecki organ o pobieranych w Polsce świadczeniach, niepoinformowanie niemieckiego urzędu w skrajnych przypadkach może jednakże skutkować nawet postępowaniem karnoskarbowym — szczególnie jeżeli świadczenia zostaną przyznane niezasadnie.



Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget