Kinderbonus również w 2022 roku oraz podwyżka Kindergeld w 2023 roku

Dowiedz się, komu przysługuje dodatek Kinderbonus i na jakich zasadach jest przyznawany.

Aktualizacja styczeń 2023

W drugiej połowie 2022 r. niemiecki rząd postanowił wprowadzić szereg dodatkowych ulg dla obywateli, aby w jeszcze większym zakresie przeciwdziałać skutkom inflacji. W wyniku uchwalenia kolejnych ustaw zwiększona została m.in. wysokość Kindergeld – od. 1.01.2023 r. Kindergeld wynosi po 250 EUR na każde dziecko. O pozostałych ulgach i dopłatach przeczytasz w naszym artykule Nowe ulgi podatkowe dla osób rozliczających się w Niemczech.


Aktualizacja lipiec 2022

Otrzymałeś w lipcu dodatkowe 100 EUR na dziecko z tytułu Kindergeld i obawiasz się, czy to nie pomyłka i czy nie będziesz musiał zwrócić tej kwoty? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.


Wspomniane 100 EUR to dodatek wypłacony jednorazowo przez niemiecki rząd, jako jeden z elementów pakietu antyinflacyjnego. Również w tym roku do jego otrzymania wystarczy, aby dziecko przez przynajmniej jeden miesiąc było uprawnione do Kindergeld.


Kolejną dobrą wiadomością jest podwyższenie Kindergeld od 1.1.2023. Będzie on wynosił 237,00 euro miesięcznie na pierwsze, drugie i trzecie dziecko oraz 250,00 euro miesięcznie na czwarte i kolejne dzieci.


Aktualizacja maj 2021

Również w roku 2021 osoby otrzymujące Kindergeld w Niemczech mogą liczyć na jednorazową dopłatę. Tym razem jest to 150 EUR, wypłacane jednorazowo na każde dziecko w miesiącu maju 2021. Również w tym roku wystarczy, aby Kindergeld przysługiwał przynajmniej przez 1 miesiąc. Jeżeli jednak był to inny miesiąc niż maj, świadczenie może być wypłacone w okresie późniejszym.


Jeżeli Kasa Rodzinna - mimo spełnienia ww kryterium - do końca roku nie wypłaci tego świadczenia, doradzamy pisemne zwrócenie się o to, ze wskazaniem numeru sprawy Kindergeld (KG-Nr.), który znajdziecie Państwo na każdym piśmie przesyłanym z Kasy Rodzinnej.

Od dnia 7 września 2020 następują sukcesywnie wypłaty nowego dodatku do Kindergeld — Kinderbonus. Wynosi on w miesiącu wrześniu 200 EUR, a w październiku 100 EUR na każde dziecko uprawnione do Kindergeld i jest związany z wprowadzeniem w Niemczech pakietu antykryzysowego.


Świadczenie przysługuje na każde dziecko, na które przez co najmniej 1 miesiąc w roku 2020 przysługiwał Kindergeld — więc także dzieci, które zakończyły już naukę wcześniej, lub np. urodziły się później. Jest to wypłata jednorazowa i w kolejnych miesiącach nie będzie kontynuowana.


Terminy wypłat zależne są od numeru sprawy Kindergeld. Ostatni raz taki dodatek wypłacany był w roku 2008.Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget