Świadczenie 500+ po zmianach i Kindergeld

Czy po zmianach w zasadach świadczenia 500+ warto składać bądź podtrzymywać jednocześnie wniosek o Kindergeld w Niemczech?Od wprowadzenia od 1 lipca 2019 roku świadczenia rodzinnego 500+ na pierwsze dziecko otrzymujemy wiele pytań od osób, które nie pobierały dotąd świadczenia rodzinnego w Polsce i zastanawiają się, czy w tej sytuacji warto jest składać bądź podtrzymywać jednocześnie wniosek o Kindergeld w Niemczech.


Z przepisów oraz naszego doświadczenia wynika, że w większości sytuacji tak. Co do zasady w sytuacji, gdy jedno z rodziców pracuje w Niemczech, ma w tym kraju własną działalność gospodarczą lub jest oddelegowane do pracy w Niemczech przez polską firmę na ponad pół roku, przysługiwać będzie w Niemczech przynajmniej różnica pomiędzy polskimi a niemieckimi świadczeniami.


Może się ponadto zdarzyć, że to Niemcy będą krajem, który według tzw. koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego będzie krajem właściwym do wypłaty świadczeń w pełnej wysokości. W takiej sytuacji wprawdzie co do zasady złożenie wniosku w Polsce powinno odnosić skutek równocześnie na terenie Niemiec. W praktyce jednak nie zawsze się tak dzieje, co niekiedy prowadzi do sporów prawnych z niemiecką instytucją (Familienkasse) i możliwych do uniknięcia kosztów.


Stąd też - również z przyczyn tzw. formalnych - doradzamy składanie już teraz wniosków jednocześnie w Niemczech.


Więcej o tym, co możesz zrobić w Polsce, szczególnie gdy sprawa jest rozpatrywana, dowiesz się z artykułu opublikowanego 30.07.19 w FAKT24.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget