Zmiany w świadczeniach Kindergeld od 01.01.2018

Złożenie wniosku Kindergeld za okres wsteczny powyżej 6 miesięcy możliwe tylko do końca roku 2017

Zgodnie z ostatnią nowelizacją niemieckiej ustawy o podatku dochodowym oraz ustawy o Kindergeld od 01.01.2018 wniosek o świadczenie Kindergeld można złożyć za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz. Jest to istotne ograniczenie w stosunku do obecnej regulacji, zgodnie z którą świadczenie może przysługiwać do 4 lat wstecz.


Według art. 7 ust. 7 ustawy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania i zmianie innych przepisów prawa podatkowego z dnia 23.06.2017 dotychczasowe brzmienie § 66 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym świadczenie Kindergeld może przysługiwać za okres do 4 lat wstecz, zostanie zastąpione nowym: okres ten zostanie skrócony do 6 miesięcy wstecz.


Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 01.01.2018. Jednocześnie nowe brzmienie otrzymał § 6 ust. 3 ustawy o Kindergeld. Na podstawie tej regulacji od przyszłego roku również będzie można starać się o świadczenie tylko do 6 miesięcy wstecz.


W praktyce oznacza to, że wnioski o świadczenie Kindergeld obejmujące świadczenie do 4 lat wstecz zostaną uwzględnione tylko, jeśli zostaną złożone do 31.12.2017. Stąd jeśli rozważają Państwo złożenie wniosku za okres wsteczny powyżej 6 miesięcy, warto jak najszybciej podjąć decyzję i złożyć wniosek do końca 2017 roku. W przeciwnym razie, mimo podstaw, przy wystąpieniu pozostałych przesłanek świadczenie zostanie przyznane za krótszy okres.


Źródło: wwwbundesfinanzministerium.de

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget