Obniżenie alimentów przy pobieraniu Kindergeld przez rodzica mieszkającego z dziećmi w Polsce


Nowa sytuacja prawna, zgodnie z którą Kindergeld przysługuje rodzicom mieszkającym z dziećmi w Polsce,
niesie za sobą nowe, nierozwiązane jeszcze kwestie prawne.


Wielu rozwiedzionych rodziców, pracujących w Niemczech, nie otrzymując Kindergeld dla siebie, żąda od swoich byłych partnerów obniżenia alimentów o połowę kwoty Kindergeld wypłacanego na dzieci w Polsce. Powołują sie przy tym na odpowiednie przepisy niemieckiego prawa. O ile takie rozwiązanie jest zgodne z prawem niemieckim, to polskie prawo widzi tę sytuację w zupełnie odmienny sposób.


Jeżeli alimenty są przyznane w Polsce, to ich obniżenia nie można uzasadniać wypłata świadczeń o Kindergeld, podobnie jak nie uzasadnia tego wypłata 500+.


Sporne jest obecnie, czy w niektórych sytuacjach o połowę Kindergeld do Familienkasse może w takiej sytuacji wystąpić bezpośrednio ojciec, obniżając tym samym świadczenia rodzica mieszkającego w Polsce z dziećmi. Na ten moment praktyka niemieckich Sądów i kas rodzinnych tego nie umożliwia. Zwracamy przy tym uwagę na postępowanie, które może tę sytuację zmienić - sprawa znajduje sie w tej chwili w niemieckim Trybunale Finansowym na etapie wstępnego rozpoznania (III R 12/19).


W takiej sytuacji cześć rodziców pracujących w Niemczech odmawia przekazywania dokumentów do niemieckiej kasy rodzinnej, bądź uzależnia ich wydanie od wypłaty części świadczeń. W praktyce brak dokumentów na chwilę obecną powoduje automatyczne uchylenie decyzji o Kindergeld i konieczność sporu sądowego. Kasy rodzinne bardzo niechętnie ustalają dane same z siebie, a na precedensowe orzeczenia w tego typu sprawach (tzn. czy powinny sie bardziej o to starać), oczekujemy.


W przypadku odmowy wypłaty świadczeń z tego powodu, rodzicom mieszkającym z dziećmi w Polsce pozostają dwie możliwości:


  • wytoczenie powództwa w Niemczech o podwyższenie alimentów, co często jest możliwe nawet, jeżeli pierwotny wyrok wydany został w Polsce. W takim postępowaniu drugi rodzic z reguły zobowiązywany jest do przedstawienia dokumentów o dochodach, które można wtedy przedstawić Kasie Rodzinnej
  • powództwo o odszkodowanie na drodze cywilnej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget