Oszustwo w Niemczech

Jak nie dać się oszukać i jak postąpić, gdy doszło do oszustwa


Często zdarza się, że polscy obywatele pracujący w Niemczech — z powodu braku znajomości języka czy prawa — stają się ofiarami oszustwa. Zakładane są w ich imieniu firmy, zawierane umowy kredytowe, niepłacone podatki itp.


Do pociągnięcia osoby dopuszczającej się ew. oszustwa do odpowiedzialności konieczne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Wtedy to niemiecki organ (prokuratura lub policja) podejmuje decyzję, czy podjąć postępowanie. Jeżeli organ podejmie postępowanie — odszkodowania możemy dochodzić w ramach tzw. powództwa adhezyjnego (w postępowaniu karnym).


W przypadku niewielkich kwot lub np. braku dowodów organ może też sprawę umorzyć. Wtedy osobie poszkodowanej pozostaje jedynie droga cywilna, która ze względu na stosunkowo wysokie koszty prawne w przypadku niewielkich kwot najczęściej nie jest opłacalna.


Ponadto egzekucja uzyskanego wyroku zależy od tego, czy dłużnik jest wypłacalny. W przypadku osób dopuszczających się oszustwa często zdarza się niestety, że ukrywają oni swój majątek przed egzekucją.


Ważne jest zatem, żeby przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów uzyskać ich polskojęzyczne tłumaczenie, a pełnomocnictwa podpisywać jedynie wobec osób, co do których uczciwości mamy absolutną pewność. Zleceń wobec podmiotów zaufania publicznego (doradców podatkowych, adwokatów itp.) najlepiej udzielać samodzielnie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget