Freistellungsbescheinigung i VAT

Obowiązki dotyczące zgłoszeń i deklaracji polskiej firmy budowlanej działającej w Niemczech


Najczęściej spotykanym obowiązkiem zgłoszeniowym dla polskich firm budowlanych działających w Niemczech jest zgłoszenie konieczne do uzyskania zwolnienia z tzw. kaucji budowlanej (Freistellungsbescheinigung). Uzysykuje się je dość szybko - w ciągu około 1 miesiąca, w jednym z wyspecjalizowanych niemieckich urzędów skarbowych (właściwym wg pierwszej litery nazwiska/firmy polskiego przedsiębiorcy). Upoważnia on do wystawienia niemieckiemu kontrahentowi faktury bez potrącenia na rzecz niemieckiego urzędu skarbowego 15% kaucji podatkowej Baubzugsteuer, która w innym przypadku możnaby odzyskać dopiero na koniec roku, po uprzednim złożeniu dodatkowego wniosku.


Zwolnienie wydawane jest na określony okres czasu (zwykle 1 rok), a jego odnowienie wiąże się ze złożeniem szeregu dodatkowych formularzy, w których niemiecki urząd skarbowy sprawdza m.in., czy dany podmiot nie wykonuje prac budowlanych powyżej 1 roku w jednym i tym samym miejscu (tzw. zakład podatkowy), oraz czy jego pracownicy nie pracują w Niemczech dłużej niż 183 dni (obowiązek odprowadzania zaliczek na poczet podatku dochodowego w Niemczech).


Jeżeli to my zatrudniamy polskich podwykonawców, pojawiają się dwa dodatkowe obowiązki, których część polskich firm nie jest w pełni świadoma:


Nie wykonanie tego obowiązku może skutkować wymierzeniem podatku przez niemiecki urząd skarbowy, a co za tym idzie - koniecznością kosztownych odwołań oraz opłacania odsetek i domiarów za opóźnienie.


Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam rozwiązanie kwestii prawnej, zadzwoń do nas 91 421 37 99 lub  napisz. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy oraz podejmiemy skuteczne działania.