Bauabzusgsteuer — podatek budowlany — kiedy mogę go odzyskać?


Jeżeli nie posiadamy zwolnienia z podatku budowlanego — Freistellungsbescheinigung — podmiot zlecający nam prace w Niemczech może potrącić nam i odprowadzić na konto niemieckiego urzędu skarbowego w formie kaucji 15% naszego wynagrodzenia, liczonego od kwoty brutto wystawionych faktur.


Jak zatem możemy odzyskać te środki?


Przede wszystkim w tym celu musimy zarejestrować się w Niemieckim urzędzie skarbowym i wykazać, że nie mieliśmy w tym czasie tzw. zakładu podatkowego w Niemczech (np. biura lub placu budowy powyżej 12 miesięcy). Służą do tego specjalne formularze dostarczane przez urząd przy składaniu wniosku o rejestrację. Równolegle z rejestracją lub już po niej możemy złożyć wniosek o zwrot podatku budowlanego. Wniosek o zwrot tego podatku należy złożyć w terminie 2 lat licząc od końca roku w którym Bauabzugsteuer został potrącony i odprowadzony.


W tym celu powinniśmy także przedłożyć pokwitowanie o odprowadzeniu kaucji, na urzędowym formularzu, które powinien przekazać nam z chwilą potrącenia Bauabzugsteuer nasz niemiecki zleceniodawca. Jeżeli nie otrzymaliśmy takiego pokwitowania, może to świadczyć o tym, iż podatek budowlany w rzeczywistości nie został odprowadzony. W takiej sytuacji z reguły mamy prawo dochodzić pozostałej, zatrzymanej nam kwoty wynagrodzenia, na drodze cywilnej — poprzez wezwanie zleceniodawcy do zapłaty, a następnie, w przypadku braku reakcji — pozew do niemieckiego Sądu cywilnego.


Pozew taki musimy z reguły wnieść nie później niż w ciągu 3 lat licząc od daty potrącenia nam podatku — w innym przypadku nasze roszczenie może być przedawnione.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget