Przekroczenie prędkości w Niemczech

Otrzymałem z Niemiec pismo o przekroczeniu prędkości ze zdjęciem — co robić?

Co do zasady do skutecznego nałożenia tego typu mandatu w Niemczech jest konieczne ustalenie w ciągu 3 miesięcy przez organ osoby prowadzącej pojazd i wydanie decyzji administracyjnej, a następnie jej prawidłowe doręczenie.


Taka decyzja lub formalne wezwanie do wskazania kierującego z reguły wysyłana jest listem poleconym wraz z pierwszym formularzem ze zdjęciem z fotoradaru. Jeżeli jednak awizo nie zostanie tu odebrane, doręczenie nie będzie tu skuteczne.


Niekiedy niemieckie organy, szczególnie przy większych grzywnach, starają się w takiej sytuacji dokonać doręczenia publicznego — poprzez wywieszenie decyzji w gablocie urzędu. Takie doręczenie jest jednakże mocno problematyczne prawnie, jeżeli urząd najpierw nie zwróci się do polskich władz o pomoc w doręczeniu / ustaleniu miejsca zamieszkania potencjalnego kierowcy.


Jeżeli nie wskaże się na formularzu kierującego (nie odeśle się formularza), urząd może starać się nałożyć na posiadacza pojazdu obowiązek prowadzenia przez pewien czas książki przejazdów.


Jeżeli natomiast wskaże się inną osobę, a to nie ona kierowała (co urząd może ustalić poprzez np. porównanie zdjęć), urząd może skierować sprawę do prokuratury, która postawi wtedy zarzut występku — usiłowania wszczęcia postępowania przeciwko osobie niewinnej.


Jeżeli natomiast zapłacimy mandat od razu po otrzymaniu pierwszego pisma — przyznajemy się tym automatycznie do popełnienia wykroczenia.


Podsumowując:


W zależności od tego, jak bardzo zależy nam na uniknięciu odpowiedzialności, istnieje szereg możliwości prawnych uchylania się od niej, korzystając z braku skutecznych regulacji dotyczących urzędowego doręczenia pomiędzy Polską a Niemcami, oraz ograniczenia czasowego nakładanego przez niemieckie przepisy na urząd. Najczęściej ma to miejsce np. w sytuacji prowadzenia samochodu po wydaniu zakazu prowadzenia pojazdów lub grożącego zakazu prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec (szczególnie przy wyższych grzywnach).


Jeżeli ww. okoliczności nie zachodzą, zapłacenie mandatu zgodnie z treścią pisma powinno zakończyć sprawę.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget