Rozliczenie podatkowe sprzedaży wraz z montażem świadczonych klientowi niemieckiemu


Coraz częściej firmy z Polski oferują swoje usługi montażowe w Niemczech, jednocześnie sprzedając swoje produkty — które następnie są tamże montowane. Typowe przykłady to schody, ogrodzenia czy fotowoltaika. W przypadku firm działających w sektorze budowlanym oznacza to, że muszą znać zasady obowiązujące w Niemczech oraz przepisy transgraniczne. W tym artykule przyjrzymy się, jak firma polska może rozliczyć podatkowo usługę sprzedaży i jednocześnie montażu sprzedanych elementów budowlanych, wykonywaną w Niemczech, na rzecz osoby fizycznej.


1. Stawka podatku VAT

Jednym z kluczowych aspektów rozliczenia podatkowego jest określenie właściwej stawki VAT. W przypadku usług budowlanych świadczonych przez firmę polską w Niemczech na rzecz osoby fizycznej, obowiązuje stawka VAT obowiązująca w Niemczech. Obecnie podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%. Wiąże się z tym konieczność zgłoszenia firmy jako podatnika VAT w Niemczech. Wyjątek stanowi wykonywanie prac na terenie innych krajów UE (w tym Niemiec) jedynie w ograniczonym zakresie, do 10.000 EUR netto rocznie, w którym to przypadku VAT odprowadzamy w Polsce (zasada VAT OSS - one-step-shop).


2. Faktura

Firma polska powinna wystawić w takiej sytuacji polską fakturę uwzględniającą niemiecką stawkę VAT (19%). Faktura powinna zawierać wszelkie niezbędne informacje zgodne z niemieckim prawem, takie jak dane firmy, dane odbiorcy, opis usługi, cenę netto, stawkę VAT oraz cenę brutto. Co do zasady dopuszczalne jest stosowanie języka kraju pochodzenia faktury, choć rekomendujemy tu faktury dwujęzyczne.


3. Ewidencja transakcji i rozliczenie podatku VAT

Firma polska musi prowadzić ewidencję wszystkich transakcji dokonanych na terenie Niemiec oraz rozliczać się z podatkiem VAT w niemieckim urzędzie skarbowym. W przypadku, gdy firma nie posiada siedziby w Niemczech, może zgłosić się do urzędu skarbowego z prośbą o wyznaczenie przedstawiciela podatkowego, który będzie zajmował się rozliczeniem podatku VAT w jej imieniu, choć nie jest to niezbędne. Zgłoszenie w Niemczech będzie wiązało się z reguły z obowiązkiem składania kwartalnych deklaracji podatkowych i deklaracji rocznej z zakresu VAT. W przypadku gdy roczny podatek VAT będzie niewielki (1000 EUR), urząd odstąpi od obowiązku składania deklaracji kwartalnych, ograniczając się do deklaracji rocznej.


4. Podatek dochodowy

Firma polska musi również rozważyć swoje zobowiązania podatkowe w zakresie podatku dochodowego. W przypadku, gdy firma polska prowadzi działalność w Niemczech przez stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, może podlegać niemieckiemu podatkowi dochodowemu. Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej może obejmować plac budowy, warsztat montażowy lub inne miejsce, w którym firma świadczy usługi.


5. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polska i Niemcy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która może pomóc w uniknięciu płacenia podatku dochodowego w obu krajach. Warto sprawdzić, czy firma polska może skorzystać z postanowień tej umowy, aby zminimalizować swoje zobowiązania podatkowe.


Rozliczenie podatkowe usługi sprzedaży i montażu elementów budowlanych wykonywanej przez firmę polską w Niemczech na rzecz osoby fizycznej może być skomplikowane i wymaga znajomości przepisów obowiązujących w obu krajach. Kluczowe kwestie jakie należy uwzględnić to rejestracja firmy, stawka VAT, wystawianie faktur, ewidencja transakcji, podatek dochodowy oraz umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami obejmującymi inne aspekty tego zagadnienia:

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z zakresu niemieckiego prawa i podatków, to zapraszamy Cię do zapisania się na nasz newsletter. A jeśli potrzebujesz opinii, porady lub zmagasz się z trudną kwestią prawną i szukasz skutecznych rozwiązań, sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

Oceń nas i zmotywuj
do jeszcze lepszej pracy :)

Review Widget